Türkiye'nin Suriye ve Irak ile olan ilişkilerinde sınıraşan suların etkisi
The impact of trans boundary waters in Turkey?s relations with Syria and Iraq
  1. Tez No: 241665
  2. Yazar: ONUR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSKENDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'nin Suriye ve Irak ile Olan İlişkilerinde Sınıraşan Suların Etkisi? isimli bu çalışma, giriş kısmı ve üç bölümden oluşmaktadır.Giriş Bölümü'nde; küresel açıdan su faktörü ele alınarak dünyadaki su miktarı ve önemi vurgulandıktan sonra, dünyadaki bütün canlılar için en önemli unsur olan bu kaynağın üzerindeki başta küresel ısınma olmak üzere çeşitli olumsuz etkenlere vurgu yapılacaktır.Birinci Bölüm'de ise; akarsuların başta tanım sorunu olmak üzere, şimdiye kadar sınıraşan sular üzerinde oluşmuş olan doktrinler ele alınarak, yine bu doktrinlerin oluşmasında kaynak oluşturan ve günümüzdeki sınıraşan sular konusunda genel ve geçerli hukuk kuralları oluşturmaya çalışan kurumlar incelenecektir.İkinci Bölümde; Türkiye'nin Suriye ve Irak ile olan siyâsi ilişkileri çerçevesinde, bir taraftan yirminci yüzyılın başlarından günümüze kadar gelen ihtilaflar ve bu ihtilafların su sorununa yansımaları diğer taraftan ise su sorununun üç ülke arasındaki diğer sorunları tetiklemesi ele alınacaktır.Üçüncü Son Bölümde ise; Türkiye, Suriye ve Irak arasında tartışma konusu oluşturan sınıraşan nehirlerin durumu ve bu konu hakkında başta bölge ülkeleri olmak üzere Arap ve Batı Dünyası'nın konu hakkındaki tutumu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This study called ?The Impact of Trans Boundary Waters in Turkey?s Relations with Syria and Iraq? is composed of three parts.In the Introduction chapter; the water factor will be, first of all, considered from the global perspective and amount and importance of water on carth will be, secondly, stressed. Then some negative factors on this vital source, including chiefly global warming, will be mentioned.In the first chapter; the doctrines on trans-boundary waters like definition problem of running waters will be discussed. Then the institutions which played significant roles in making of these doctrines and general and valid laws will be mentioned.In the second chapter; the doctrines on tras-boundary waters in Turkey?s relations with Syria and Iraq and its role in problems of three states as a catalyst since the beginning of 20th century will be dealt with.In the last chapter; the situation of running waters that causes disputes on trans-boundary water between Turkey, Syria and Iraq and the policies of the Arab and Western worlds on the subject will be evaluated.