Bir uluslararası uyuşmazlık konusu olarak Fırat ve Dicle nehirleri
The Waters of Euphrates and Tigris a matter of an international conflict
- Tez No: 74862
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
-98- ÖZET Uluslararası Hukuk, önceleri sadece ulaşıma elverişli nehirlere ilişkin hukuki esaslarla ilgili kurallarla ilgilenmiş ise de zamanla nehir sularından başka bakımlardan, yani enerji üretimi, sulama, kentsel ve endüstriyel kirlenme gibi hususlar sebebiyle de ilgilenmek zorunluluğunu duymuştur. Ancak, bu alanda milletlerarası hukuk tarafından kabul edilmiş kesin kurallar mevcut olmayıp, bu hususlar taraflar arasında aktedilen anlaşmalar çerçevesinde düzenlenmektedir. İçinde bulunduğumuz çağda iktisadi ve sınai ihtiyaçlar, nüfus hareketleri, çevre kirlenmesi gibi sebeplerle nehirlerden yararlanmak zorunluluğu, birden çok devletin ülkesinden geçen nehirlerin tabi olacakları koşullar üzerinde uluslararası hukuk ilgilenmeye başlamıştır. Böylece devletler arasındaki su ilişkileri bir milletlerarası hukuk meselesi haline gelmiştir. Bu bağlamda, suyun bu denli yaşamsal önem kazandığı günümüzde, Türkiye su kaynaklarını değerlendirmek üzere tarihinin en büyük yatırımı olan Güneydoğu Anadolu Projesi 'ni (GAP) tamamlamaya çalışmaktadır. Bunu yaparken, güney-99- komşuları olan Suriye ve Irak'ın talep ettiği hakların ve öne sürdüğü iddiaların uluslararası hukuk geleneği ile ne ölçüde bağdaştığını açıklığa kavuşturmak, Türkiye'nin izleyeceği politikanın inandırıcılığı açısından da büyük önem arzetmektedir. Bu çalışmada öncelikle, uluslararası suyolları ve sınıraşan sular kavramı incelenerek, dünyada bu kavramsal çerçevede meydana gelen uluslararası sorunlar bağlamında özellikle Fırat ve Dicle nehirlerinin Türkiye'nin güney komşularıyla olan ilişkilerinde yarattığı sorunların hukuki ve teknik boyutları ele alınmıştır. Çalışmada esas olarak, kamuoyunda her geçen gün daha fazla yer işgal eden su sorunu hukuki, siyasi ve teknik boyutlarıyla irdelenmiş, Türkiye-Suriye ve Irak arasında suların kullanımı konusunda meydana gelen gelişmeler ve mevcut durum olabildiğince yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
-100- SUMMARY The water problem has come in the recent years to the forefront in the relations among the countries of the world. It has also begun to occupy an important place in the agenda of several international organisations. The issue of water usage and allocation has received increased international attention during the last three decades. Today, there exist various conflicts over transboundary watercourses in many parts of the world. These international disputes focuses particularly on the criteria which will constitute the basis for the allocation of the water of these watercourses between the parties to the conflict. These disputes differ considerably, according to the characteristics of the basins and geopolitical location of the countries in quest ion. In this study, the concepts of“international water courses”and“transboundary rivers”has been defined widely. Within this context, a further light has been shet on various aspects of an issue which attracts the attention of many observers of Middle Eastern affairs: The waters of the Euphrates and Tigris.