Çekim modeli: Türkiye'nin ihracatı üzerine bir uygulama
Gravity model: An application to Turkey's export
  1. Tez No: 241668
  2. Yazar: ÖZGE TATLICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çekim modeli, adını, Newton'un ?yerçekimi kanunu?ndan almaktadır. Buna göre iki madde arasındaki çekim kuvveti, maddelerin kütleleriyle doğru orantılı, aralarındaki mesafenin karesiyle ters orantılıdır. Çekim modeli, ilk kez H.Carey tarafından 19.yüzyılın ortalarında sosyal bilimlere uyarlanmıştır. Modelin uluslararası ticaret akışlarına uyarlanması ise 1960'lı yıllarda gerçekleşmiştir. Model dış ticarete uyarlandığında iki ülke arasındaki ticaret hacmi, ülkelerin milli gelirleriyle doğru orantılı, aralarındaki mesafeyle ters orantılı olarak değişir.Bu çalışmada, çekim modeli, Türkiye'nin ihracatı üzerine uygulanmıştır. Modelde 46 ülke ve 1994?2007 arasını kapsayan 14 yıllık panel veri yer almıştır. Kullanılan bağımsız değişkenler, Türkiye'nin ve diğer ülkelerin GSYİH'leri, nüfusları, ülkelerin başkentlerinin Ankara'ya uzaklıkları, Gümrük Birliği ve ortak sınır kukla değişkenleridir. Bağımlı değişken ise Türkiye'nin ihracatıdır. Model tahmin edildiğinde, Türkiye ve diğer ülkelerin GSYİH'leri beklendiği gibi pozitif işaretli ve anlamlı çıkmıştır. Türkiye'nin ve diğer ülkelerin nüfus değişkenlerinin katsayılarının anlamsız olduğu bulunmuştur. Mesafe değişkeninin katsayısı ise beklenen negatif işarete sahiptir ve anlamlıdır. Gümrük Birliği'nin ve ortak sınırın, Türkiye'nin ihracatı üzerinde anlamlı etkileri bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The gravity model takes its name from Newton?s ?The Gravity Theory?. According to this theory, the attraction force between two objects is proportional to their masses and inversely proportional to squared distance between them. The gravity model is first applied to social sciences by H.Carey in the middle of the nineteenth century. The model was adopted to international trade flows in 1960?s. As the model adopted to international trade, the trade volumes between two countries are proportional to their GDP and inversely proportional to distance between them.In this study, the gravity model was applied to Turkey?s export. The model includes panel data covering time series data from 1994 to 2007 for 46 countries. The explanatory variables are Turkey?s and its partner countries? GDP, their populations, partner countries capitals distance to Ankara and Customs Union and common border dummies. The dependent variable is Turkey?s export. According to estimation of the model, Turkey?s and partner countries GDP?s coefficients had positive sign and were significant as expected. Both of Turkey?s and partner countries? populations coefficients were insignificant. The coefficient of distance variable was significant and had negative sign as expected. Customs Union and common border have not significant effect on Turkey?s export.