Basılı medyada reklamların yer alışı: Dergilerdeki kozmetik reklamları üzerine bir inceleme
Taking the place of advertisements in press-media: An investigation of cosmetic advertisements in magazines
- Tez No: 241669
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kadın kozmetik ürünlerinin ulusal yazılı basında nasıl ele alındığını inceleyen bu tez çalışmasının birinci bölümünde `iletişim' kavramı, iletişimin tarihçesi ve iletişim süreci irdelenmiştir. İkinci bölümde, tüketim kültürü ve toplumun oluşum ve gelişiminde büyük oranda katkısı olan `reklam' kavramı tanımlanarak reklamcılığın dünyada ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ele alınmış; reklamın amaç ve işlevleri, türleri, araçları ve reklam etiği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde `reklamda kadın imgesi'nin kullanımına değinildikten sonra dördüncü bölümde Mayıs-Ağustos 2008 dönemine denk gelen 4 ay süresince yayımlanmış olan ve alan araştırmasının örneklemini oluşturan 4 kadın dergisine (Cosmopolitan, Marie Claire, Eve, Instyle) ait toplam 16 sayıya içerik çözümlemesi yapılarak konuyla ilgili niceliksel ve niteliksel bulgulara ulaşılmıştır. Tartışma ve sonuç bölümünde ise incelenen 323 kozmetik reklamına ilişkin olarak kadın kozmetik reklamlarının özgür ve bağımsız bir kadın modeli yaratıp daha çok dış görünüme ve cinselliğe vurgu yaptığını destekleyen bulgular değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, kozmetik reklamlarında kullanılan tüm unsurların, ürünü tanıtımının yanı sıra satın alma ve tüketilmesini sağlamak üzere bireylerin duygularına hitap edici yönünün ağırlıklı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section of the thesis about how were woman cosmetic products taken over in press-media, the concept of communication, history of communication and process of communication were inquired. In the second section, the concept of advertisement contributing to consumption culture and improvement and forming of the society was defined and the historical improvement of advertising in Turkey and in the world was taken on; and the function and purpose of the advertisement, and types, tools and advertisement ethics were presented. In the third part, the subject of women in advertisement had been expressed and then in the fourth section, content analysis is applied on four woman magazines (Cosmopolitan, Marie Claire, Eve, Instyle) published for four months coincided with May-August 2008 -totally 16 issues- forming the sampling of field study and then quantitative and qualitative findings about the subject were found. In the conclusion-discussion section of the thesis, 323 cosmetic advertisements that were analyzed are supporting the emphasis for sexuality and physical appearance were commented and it was observed that woman cosmetic advertisements are creating free and independent woman model. As a result, it?s observed that besides publicity character of all the components used in the cosmetic advertisements, they are also playing role of revealing buying and using behaviors of individuals via calling senses.