İkinci kademe sosyal bilgiler öğretim programındaki ölçme ve değerlendirme tekniklerinin incelenmesi (Erzurum örneği)
The examination of measurement's and evaluation's techniques at programme of social studies (The sample of Erzurum)
  1. Tez No: 241675
  2. Yazar: ELVAN YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; yenilenen 6. ve 7. sınıf sosyal bilgiler öğretim programındaki alternatif ölçme-değerlendirme tekniklerinden proje görevi, performans görevi ve öğrenci ürün dosyasının uygulanabilirliğini ortaya çıkarabilmektir.Çalışmanın nicel kısmının evrenini, Erzurum il merkezindeki (Yakutiye ve Palandöken ilçeleri) ilköğretim okullarında görevli sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin tamamına ulaşılmaya çalışıldığı için evrenden örneklem alınmamıştır. İncelemede, nitel kısmının çalışma gruplarını, Erzurum il merkezindeki farklı sosyo-ekonomik düzeylere sahip okullarda çalışan 20 sosyal bilgiler öğretmeni ile alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeye sahip 3 ilköğretim okulunda 6. ve 7. sınıfta öğrenim gören 144 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırma, betimsel bir çalışma olup tarama modeline dayalıdır. Çalışma, nitel ve nicel araştırma veri toplama yöntemleri birlikte kullanıldığı için karma yöntem biçimindedir. Nicel verilerin analizinde SPSS programı yardımı ile betimsel analiz, nitel verilerin analizinde ise betimsel ve içerik analizi kullanılmıştır.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. I. Bölümünde giriş ve araştırmanın problemleri, II. Bölümünde araştırmanın kuramsal temelleri ve ilgili araştırmalar, III. Bölümünde araştırmanın yöntemi, IV. Bölümünde bulgular ve yorum, V. Bölümünde sonuç ve öneriler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to discover the feasibility of project task, performance task and portfolio which are alternative assessment techniques in renovated 6th and 7th social studies programme.The dimension of the study?s quantitative part is made up of social studies teachers working in central Erzurum (Yakutiye and Palandöken Municipality). As being reached the whole teachers of social studies, the sample is not taken from the dimension. In this study, the work group of qualitative part is made up of 20 social studies teachers working at schools having different socio-economic level and 144 6th and 7th class students studying at 3 primary school having down, middle, high socio-economic level in Erzurum city central.The study is a descriptive one and it is based on the model of survey. It is a mixed method since the quantitative and qualitative data collection methods are used together. Descriptive analysis with SPSS Programme is used in quantitative data analysis; descriptive and content analysis is used in qualitative data analysis.The study is comrised of five parts. In the I. Part introduction and the problems of the study, in the II. Part theoretical basis of the study and related studies, in the III. Part the method of the study, in the IV. Part finding and comment, in the V. Part results and suggestions are presented.