Yalın üretimde toplam üretken bakım ve hızlı kalıp değiştirme (SMED) uygulaması
Total productive maintenance and single minutes exchange of dies (SMED) practices in lean production
- Tez No: 241673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı Toplam Üretken Bakım (TÜB) ve Hızlı Kalıp Değiştirme (SMED)'i uygulayan bir şirketin elde ettiği faydaların belirlenmesidir. Bu çalışma TÜB ve SMED tekniklerinin bir beyaz eşya şirketinde uygulanma süreçlerinin incelenmesine yöneliktir.TÜB uygulamasının performansının tespiti için TÜB uygulamasının işletmede başlatıldığı tarihten bugüne kadar şirket tarafından tutulan göstergeler incelenmiştir. Bu göstergeler verimlilik, maliyet, teslimat, iş güvenliği ve motivasyon göstergelerinden oluşmaktadır Bu çalışmada göstergelerdeki değişim yıllara göre istatistiki olarak verilmektedir.SMED uygulaması ile kalıp değişim süresindeki kısalmayı tespit etmek için bir plastik enjeksiyon tezgahında bir çalışma yapılmıştır. Bu uygulamayı gerçekleştirmek için bir çalışma grup oluşturmuş olup çalışmanın tamamlanması 6 ay sürmüştür. SMED uygulamasının sonuçları bu çalışmada verilmektedir.Sonuç olarak, TÜB uygulaması ile şirketin verimlilikte, maliyetlerde, teslimatta, iş güvenliğinde ve çalışan motivasyonunda önemli iyileşmeler elde ettiği tespit edilmiştir. SMED uygulaması ile kalıp değişim süresi kısalmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the benefits that is obtained by a company with the implementation of Total Productive Maintenance (TPM) and Single Minute Exchange of Dies (SMED). This study is intended to examine the implementation processes of TPM and SMED.The indicators that is recorded so far from the start date of TPM implementation by the company examined to determine the performance of TPM implementation. These indicators consist of productivity, cost, delivery, safety and motivation indicators. In this study, the change in the indicators is given statistically by years.SMED technique was implemented in plastics injection machine to determine die setup time reduction. A working group created to perform this implementation and completion of the study took 6 months. The results of SMED implementation is given in this study.As a result, it was determined that the company obtained significant improvements in productivity, cost, delivery, safety and motivation with the implementation of TPM. Die setup time shortened with the implementation of SMED.