Kamu hizmeti ve etik: Türkiye kadastro teşkilatı özelinde bir uygulama
Public service and ethic: A practice on Turkish cadastral organization
- Tez No: 241686
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER BARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genel görüş olarak etik davranışlar dürüstlük, etik olmayan davranışlar da yolsuzluk olarak algılanmaktadır. Etik bunun çok daha ötesinde, vatandaşa kusursuz hizmet vermeyi amaçlayan bir takım olguları barındırmaktadır. Bu bağlamda etik konusunun alanına giren tüm hususlar bu araştırma içerisinde incelenmeye çalışılmış, kurumsal yapılanma, mevzuat, hizmetteki aksaklıklar gibi konular da çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın amacı etik olmayan davranışların suçlularını tespit etmek değil, etik ve etik olmayan düşünce ve uygulamaların incelenerek, kurumun gelişmesini sağlayacak bilgi birikimini oluşturmak ve böylece vatandaşa daha verimli hizmet sunumunu gerçekleştirebilmektir.Araştırma beş bölümden ibaret olup; ilk üç bölümde etik ve kadastro hizmetlerinde etik ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Türkiye genelinde bulunan 325 kadastro müdürlüğünden 29 tanesinde görev yapmakta olan personel ile hizmet alan kişiler üzerinde etik algılarını ölçmek üzere iki ayrı anket uygulanmıştır. Bu anketlere ait bulgular dördüncü bölümde incelenmiştir. Uygulanan istatistiksel testler ışığında personelin demografik özellikleri ile etik algıları arasında bir ilişki bulunamamıştır. Vatandaşların etik algıları ile eğitim durumları arasında bir ilişki tespit edilmiş ve ayrıca hizmet alan kişi kurum türü ile etik algıları arasında da istatistiksel ilişki bulunmuştur. Son bölümde ise etik olmayan davranış ya da uygulamaların önüne geçilebilmesi için mevzuatın iyileştirilmesi, personel ile ilgili çalışmalar, idari iyileştirme ve Teknolojik çalışmalar konusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Generally the ethic behaviors are being perceived as honesty and non-ethic behaviors are being perceived as corruption. The ethic issue includes much more facts which aim to give perfect service to the citizen or customer. All the subjects which are under the ethic issue as corporational structuring, regulation and defects in service are tried to be analyzed in this study. The aim of the study is not to find the guilty of non-ethic behaviors but to compose the knowledge for development of corporation by analyzing the ethic and non-ethic thoughts and practices. So that presenting more effective service to the citizen might be achieved.The study consists of five parts. In first three parts it has been performed a literature search on ethic and ethic in cadastral services. It has been implemented two different inquiries on people who gets service and personnel who works 29 cadastral directorates out of 325 in throughout Turkey to measure their ethic perceptions. The findings according to these inquiries are analyzed in fourth part. According to the statistical tests it couldn?t be found any relation between the personnel?s demographic features and ethic perceptions. It?s been found a relation between ethic perceptions and educational status of citizens. Besides it?s been found a statistical relation between people who gets service and ethic perceptions. At last part it?s been given some proposals to improve the regulations to prevent non-ethic behaviors, the studies related to personnel, administrative improvements and technologic studies.