Veri ve yazılım ergonomisi: Atatürk Üniversitesi öğrenci bilgi sisteminin ergonomisinin incelenmesi
Data and software ergonomics: A study related to ergonomics of Ataturk University student information system
- Tez No: 241687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SİNAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Atatürk Üniversitesi öğrenci işleri otomasyon programının ergonomi kriterlerine uyup uymadığını ve kullanıcıların programın ergonomisi hakkındaki düşüncelerini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle ergonomi bilimi genel olarak kavramsal çerçevede tanıtılmıştır. Daha sonra, ergonomi kurallarının bilgisayar programları için kullanılması bağlamında yazılım ergonomisi konusu açıklanmaya ve yazılımın ergonomik olup olmadığını ölçmek için kullanılacak kriterler ortaya konmaya çalışılmıştır. Atatürk Üniversitesi öğrenci işleri otomasyon programının ergonomi kriterlerine göre değerlendirilmesi aşamasında programı kullanan öğrenci ve öğretim elemanları arasından rasgele seçilen bir gruba anket uygulaması yapılmış ve programı bu kriterler açısından değerlendirmeleri istenmiştir. Son olarak anket sonuçları ergonomi kriterleri çerçevesinde değerlendirilerek programın kullanıcılar tarafından ergonomik bulunan ya da bulunmayan özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Değerlendirme sonrasında Atatürk Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sisteminin genel olarak ergonomik olduğu bununla birlikte sistemin bazı eksikliklerinin de olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine whether Atatürk University Student Information System complies with the criteria of ergonomics and what the users think about the agronomy of the program. With this purpose in mind, first of all, ergonomics is broadly introduced within the conceptual framework. Then, in the context of the use of ergonomics rules for computer programs, the subject of software ergonomics is introduced and the criteria that may be used for determining whether software is ergonomic or not are presented. At the stage of Atatürk University Information System being evaluated according to the criteria of ergonomics, a survey is conducted among a random group of students and instructors that use the program and they are asked to evaluate the program in terms of these criteria. Finally, the results of the survey are assessed within the framework of criteria of ergonomics and it is also tried to find out the features of the program that may be found ergonomic or not by the users of the program. End of the evaluation it has been found that Ataturk University Student Information System is ergonomic in general however there are some shortcomings of the system.