Kur'an ve sünnet perspektifinde evliliğin devamına verilen önem
The importance of the continuity of mariage in the perspective of Koran and circumcision
- Tez No: 241689
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aile kurumu, bütün toplumlarda olduğu gibi İslam toplumunda da önemli bir yere sahiptir. Taraflar bir araya gelerek hukuki ve dini boyutu olan bir akit oluştururlar. Böylece bir hayatı paylaşmak için karşılıklı söz verirler.Kur'an ve sünnet endeksli bir anlayışla oluşturulan bu akit, taraflara bazı sorumluluklar ve haklar yükler. Bunları yerine getirirken taraflar akdin öncesinde ve sonrasında bazı hususlara dikkat etmek zorundadırlar. Yoksa evlilikte hedeflenen sonuç yerine gelmemiş olur. Bu yüzden Kur'an'da ve sünnette, evliliğin devam etmesi ve sürekli bir akit olması için gerekli olan tedbirler alınmış, taraflara da böyle bir bakış açısı verilmeye çalışılmıştır. Aile içerisinde bunlara dikkat edildiği sürece, böyle ailelerden oluşan mutlu bir toplum tesis edilmiş olur.
Özet (Çeviri)
Foundation of family has a very significant part in Islamicsociety like all the other societies. Pairs make compact which has ajudicial and religious format by getting together. Thus,they promiseto share a life mutually.This compact,which has an index of Koran and circumcision, givespairs some responsibilies and concessions. While accomplising them,pairs must take some circumstances into consideraton before and afterthe compect. Otherwise, the expected consequence cannot be fulfilledin the mariage. Therefore, in Koran and circumcision, needed measuresare taken to make marriage continuous and an incessant compact and itis tried to give pairs an aspect like this. As long as, payingattention to them in families, an happy society will be instituted byfamilies like them.