Montesquieu'da kuvvetler ayrılığı ve özgürlük problemi
Seperation of powers and the problem of freedoom in Montesquieu's philosophy
- Tez No: 241690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kuvvetler ayrılığı ve özgürlük kavramları siyaset felsefesinin temel sorunlarındandır. Özellikle özgürlük problemi, teorik olarak ele alınıp incelenmesi gereken bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bu çalışmamızda öncelikle Montesquieu'nun siyaset felsefesinin önemli kısmını oluşturan kuvvetler ayrılığı ve özgürlük sorunu üzerinde durduk ve onun bu sorunlara nasıl yaklaştığını ortaya koymaya çalıştık. Öncelik olarak yönetim biçimlerini ele alan Montesquieu, kuvvetler ayrılığı ve özgürlük kavramlarını siyaset felsefesinin temeline yerleştirir.18. yüzyıl Aydınlanma çağı düşünürlerinden olan Montesquieu, aynı çağdaki bazı düşünürlerin kuvvetler birliği anlayışına çok farklı bir soluk getirerek, günümüzde hala gündemde olan kuvvetler ayrılığı fikrini ortaya koymuştur. Yönetim şekillerini temel olarak Cumhuriyet, Monarşi ve Despotizm diye üçe ayıran Montesquieu, bu yönetimlerde var olan yasama, yürütme ve yargı erklerinin çalışma alanlarının ayrı olması fikrini geliştirmiştir. Nitekim Montesquieu, özgürlük fikrinin ancak kuvvetler ayrılığına dayalı bir yönetim şeklinde var olacağını savunmaktadır.Buna göre, Montesquieu'nun, yönetim şekilleri, kuvvetler ayrılığı ve özgürlük hakkındaki görüşleri birbirinden ayrılmaz niteliktedir. Montesquieu'nun siyaset felsefesinde kuvvetler ayrılığı ve özgürlük problemini ele aldığımız bu çalışmamızda, onun bu sorunları farklı pencerelerden nasıl ele alıp incelediğini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The separation of powers and the notions of freedom are the main questions in political philosophy. Particularly, the matter of freedom comes up as a problem that should be handled and examined theoretically. In this study of ours, we initially accentuated on the separation of powers and the problem of freedom that forms a great deal of Montesquieu?s political philosophy and tried to display how he approaches these matters. Montesquieu, who takes the forms of government in hand, puts the separation of power and the problem of freedom in the base of political philosophy.Montesquieu, one of the 18th century Enlightenment thinkers, brought up the idea of the separation of powers which is still an issue today, by introducing a different point of view to the idea of the union of powers. He divides the forms of governments into three; Republic, Monarchy and Despotism, and developed the idea that the authorities of legislation, execution and adjudication should be separate. Likewise, Montesquieu argues that the idea of freedom can only survive if it depends on the separation of powers.Therefore, Montesquieu?s views about the forms of government, the separation of powers and freedom are inseparable from each other. In this study, in which we went through Montesquieu?s handling of the separation of powers and the problem of freedom in political philosophy, we tried to demonstrate how he evaluates these points from different perspectives.