Limonlu (Lamas) Çayı Havzası'nın fiziki coğrafyası
Physical geography of Limonlu (Lamas) Stream Basin
  1. Tez No: 241704
  2. Yazar: İPEK ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KOPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Limonlu (Lamas) Çayı Havzası, Akdeniz Bölgesi'nin Doğu Akdeniz Bölümü'ndeki Bolkar Dağlarının güneyinde yer almaktadır. Aynı zamanda Orta Toroslar içinde kalan saha Limonlu Çayı ve Kollarının meydana getirdiği bir hidroğrafik havzadır.Yaklaşık alanı 1356 km2 olan havzanın jeomorfolojik gelişiminde etkili olan litolojik birimler Temeldeki Paleozoik kuvarsitlerle onun üzerinde yer alan Mesozoik kalkerlerden oluşmakta, bu birimlerin üzerinde de Kuvaterner formasyonlar bulunmaktadır. Sahanın şekillenmesinde en önemli rol Limonlu Çayına aittir. Toplam 130 km uzunluğa sahip akarsuyun mecrası boyunca dar ve derin kanyon vadi meydana gelmiştir.Havzanın iklimi kıyıya yakın kesimlerde tipik Akdeniz iklimi özelliği gösterirken yükseklerde karasal özellikleri ağır basan geçiş tipi bir iklim görülmektedir.Sahada İklim ve vejetasyon kuşaklarına göre şekillenmiş genetik topraklardan zonal, azonal ve intrazonal topraklar yayılış göstermektedir. Zonal topraklardan kalkerler üzerinde gelişmiş kırmızı Akdeniz Toprakları (Terra rossa) en geniş yayılış alanına sahiptir.Akdeniz flora bölgesindeki sahanın doğal bitki örtüsü çeşitlilik göstermektedir. Doğal bitki örtüsü üzerinde Antropojen etkilerle birçok yerde büyük tahribat meydana gelmiştir. Bununla birlikte bitki örtüsünün asıl elemanlarını Kızılçam ve makiler, Ardıçlar, Karaçam, Sedir ve Göknarların oluşturduğu ormanlar ve birlikler geniş alan kaplamaktadır. Yüksek kesimlerde ise subalpin ot formasyonları egemendir.Eski çağlardan buyana yerleşmelere sahip olan saha, insan faaliyetleri için gerekli olan önemli bir kaynak alandır. Mersin-Silifke kıyı şeridi deniz turizmi, yüksek dağlık kesimler ise yaylacılık faaliyetleri bakımından önemli çekim alanlarıdır. Sahanın önemli turizm çekim alanlarından birisi de gittikçe önemi anlaşılan Limonlu kanyonudur. Yaz döneminde kanyonu binlerce kişi ziyaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Limonlu Brook Basin is situated in the south of the Bolkar Mountains, which are in the Eastern Mediterranean Part of the Mediterranean Region. The area, which is at the same time within Central Toros Mountains, is a hydrographical basin formed by the Limonlu Brook and its tributaries.The lithological units that have affected the geomorphological development of the basin, which covers an area of 1356 km², are as follows: At the base are paleozoic quartzites, on which are Mesozoic limestones and there are quaternary formations on the top. The most significant role in the formation of the area is that of the Limonlu Brook. The Brook, which is 130 km in total, has formed a deep and narrow canyon.As for the climate, the parts closer to the seashore have the characteristics of the Mediterrranean climate while in higher parts continental climate is seen.Zonal, azonal and intrazonal soil types are found in the area formed in accordance with climactic and vegetational zones. Of the zonal soil types, it is the red Mediterranean soil (Terra Rossa) that is most frequently found in the area over the limestones.Natural flora of the area, which is located within the Mediterranean flora region, shows variety. The natural flora has been greatly destroyed in most places due to the anthropogenic effects. Nevertheless, the main elements of the flora include forests of calabrian pine, lemur, junipers, cedar trees, abies. At higher altitudes, subalpins are encountered.Inhabited since very early ages, the area remains a significant source place for human activities. The coastal strip between Mersin and Silifke is a very available attraction centre for sea tourism, and the higher mountainous areas for transhumance activities. The Limonlu Canyon, whose importance is newly recognized, is another place of touristic activities. Thousands of people visit the canyon during summer.