Yiğitbaşı Ahmed Şemseddin Marmaravî, Keşfü'l-Esrâr (giriş-inceleme-metin-dizin-tıpkıbasım)
Keşfü'l-Esrâr by Yiğitbaşı Ahmed Şemseddin Marmaravî (introduction-research-text-index-facsimile)
  1. Tez No: 241710
  2. Yazar: ERKAN SALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM KÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Eski Anadolu Türkçesi döneminde yazılmış olan Keşfü'l-Esrâr isimli eseri ele alan bu çalışma; giriş, inceleme, metin ve dizin bölümlerinden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Yiğitbaşı Ahmed Şemseddin Marmaravî'nin hayatı ve eserleri kısaca anlatıldıktan sonra Keşfü'l-Esrâr'ın nüshaları, içeriği ve dili hakkında bilgi verilmiştir.İnceleme bölümünde eserin tespit edilen dil özellikleri anlatılmıştır. Burada eserin yazılış özelliklerine ve söz varlığına kısaca değinildikten sonra şekil bilgisi özellikleri, kelime grupları ve cümle yapısı örneklerle ifade edilmiştir.Metin bölümü, eserin çeviri yazısından oluşmaktadır. Bu çeviri yazı esere ait üç yazma nüshanın karşılaştırılması sonucu oluşturulmuştur.Dizin bölümünde ise eserin başlığı dışında bütün kelimelerin metindeki anlamları, metinde geçtiği yerler ve oluşturdukları bazı kelime grupları verilmiştir. Dizinde geçen ekler, kelime ve kelime grupları alfabetik sıraya göre dizilmiştir.Çalışmanın sonuna faydalanılan kaynakların belirtildiği bibliyografya ve metnin oluşturulmasında esas alınan yazma nüshanın tıpkıbasımı eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reviewing Keşfü?l-Esrâr written in Old Anatolian Turkish, this study consists of the chapters introduction, research, text and index.In the chapter introduction , after a concise explanation regarding the life and Works of Yiğitbaşı Ahmed Şemseddin Marmaravî, we have been informed about the editions, content and language of Keşfü?l-Esrâr.Linguistic features of the Work is clearly expressed in the chapter research. After referring to spelling and vocabulary of Keşfü?l-Esrâr briefly, morphological characteristics, word groups and sentence structures are exemplified.The text chapter is composed of transcription of the Work. This transcription is the very outcome of comparisons of three manuscripts concerning Keşfü?l-Esrâr.In the chapter index except the title of the Work, the meanings of whole words, the places they were mentioned in the text and some word groups they forged are stated. The affixes, word and word groups mentioned in Index are ordered alphabetically.At the end of the study, a bibliography and a facsimile of the manuscript on which the text based has been added.