Aşık Sümmani'nin deyişlerinde dini ve sosyolojik içerik
In with words minstrelL Summani, sociological and religious content
- Tez No: 241726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Âşık şiiri, Türk kültürünün en önemli belirleyici dinamiklerinden ve başlıcaanlatım kaynaklarından biridir. Âşıkların şiirlerinden söylendiği dönem Türk halkınınestetik modelini, beğenilerini, ahlak anlayışını, insana, topluma, dünyaya bakışını vd.öğrenebiliriz. Âşıklar, toplumu örnek değerler etrafında toplamaları yönü ile etkindirler.Kültürün oluşup, kökleşip yayılmasında adeta birer kültür gönüllüleridir.Bu çalışmamızda XIX. Yüzyılın ikinci yarısı ile XX. Yüzyılın başlarındaAnadolu da yaşayan ve ünü Anadolu dışına yayılan Erzurumlu âşık Sümmani'nin hayatıanlatılmış, âşık tarzı şiir geleneğindeki yeri tespit edilmiş dini tasavvufi şiirlerininözünde bağlı bulunduğu sosyal kültür değerlerine ait örnek değerler ve ahlak anlayışı,sosyal içerikli şiirlerinde ise, aşığın çağına tanıklığı ve yaşanılan hayattan kesitlersunması yönü ile değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Minstrel poetry is one the most determining dynamics and main expressionsources. We can learn Turkish public's a estethic model, likings, moral understanding,the view of people, society and the world from the poetries of minstels. Minstrels areeffective in terms of gathering the society around ethical values. They are like culturevolunteers in forming and spreading the culture.In this study, the life of minstrel summani, who lived in second of the 19thcentury and the beginning of the 20th century in Anatolia and whose fame spreads outof anatolia was explained and the place of minstrel style of poetry tradition wasdetermined. In addition his ethical values and moral understanding was evaluaded interms of islamic mysticism and social poems were evaluated in terms of witnessing tothe era he lived.