Merkezi yönetim muhasebesi mali tabloları analizi
Center management accounting of financial statements analysis
- Tez No: 241725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENER GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Merkezi yönetim muhasebesi devlet muhasebesi içinde yer almaktadır. Devlet muhasebesi ise genel muhasebenin özel uzmanlık dallarından birisidir.Merkezi yönetim muhasebesi konusunda yapılmış fazlaca akademik çalışma yoktur. Bu tez merkezi yönetim muhasebesi konusunda akademik olarak yapılan ilk çalışmalardan birisidir.Merkezi yönetim muhasebesi bugünkü standartlarına ulaşabilmek için tarihsel süreç içerisinde sürekli gelişme eğilimi göstermiştir. Merkezi yönetim muhasebesinin tarihi gelişimi genel muhasebeye paralel bir seyir izlemiştir. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte muhasebe verilerinin toplanması ve raporlanması daha kolay hale gelmiştir.Genel standartlar çerçevesinde hazırlanan merkezi yönetim muhasebesi mali tablolarının analiz edilmesi ve yorumlanması oldukça önemlidir. Çünkü devlet sektörünün faaliyetleri geniş çevreleri ilgilendirmektedir. Ancak devlet kesimi işleyiş ve yapı bakımından özel kesimden farklıdır. Bu bakımdan merkezi yönetim mali tablolarının analiz ve yorumlanmasında bilinen oransal yaklaşımlara ilave olarak yeni yaklaşımların denenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada merkezi yönetim mali tabloları analiz edilerek yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Central Administration Accounting places in state Accountary and state Administration is one of the special branches mayers.There is no adoquete academical study on Central Administration Accountary. So this thesis is one of the academic studies on Central Administration Accountary.Central Administration Accountary has tended to improve itself in historical progress so as to reach today?s standards. Historical Development of the Central Administration Accountary has showed parrelelity with general Accountary. By the improvement of computer technologies, accomtant data collection and reporting became easier.In the frame of general standars, analysis of financial tables of Central Administration Accountary and assesments are highly significant. Because activities of state sectors are dependent on vast areas. But state structure end its procedures are different from private sectors. So new apporeches should be tried besides the families rational approaches in analysis of financial tables and assesmnt of central Administration. In this study, financial tables of central administration were tried to be assessed with the help of analysis.