Claude Debussy ve Maurice Ravel yaylı çalgılar dörtlülerinin karşılastırmalı incelemesi
A comparison research between string quartets by Claude Debussy and Maurice Ravel
  1. Tez No: 241752
  2. Yazar: AYŞE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU TUNCA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu arastırma, iki Fransız besteci Claude Debussy ve Maurice Ravel'in oda müziği içinbestelemis oldukları tek yaylı çalgılar dörtlülerinin incelenmesi ve bu iki dörtlünün herbölümünün ayrıntılı bir biçimde, yapısal olarak karsılastırılmasını kapsamaktadır. Ayrıcaarastırmada bestecilerin hayatları, dörtlülerin yazılıs süreçleri, iki dörtlünün benzer ve farklıyönleri de yer almaktadır. Ekler kısmında, dörtlülerin simdiye kadar kayıt edilmis CD'lerinden olusan bir listeye yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
This research involves the structural comparison between the two string quartets composed byClaude Debussy and Maurice Ravel. It also includes the lives of the composers, composingprocesses, the similar and contrasting aspects of the two quartets. The appendix section has alist of CD?s recorded so far of the two quartets which mentioned in the thesis.