Ankara koşullarında yetiştirilen bazı erik çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin araştırılması
Research on the phenological and pomological characters of some plum cultivars grown in Ankara
  1. Tez No: 9424
  2. Yazar: ŞEYDA KARASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
3. Stenley çeşidi çiçeklenmeden olgunluğa kadar geçen, gün sayısı bakımından 1988 yılında 142, 1989 yılında ise 132 gün ile olgunlaşma için en uzun periyoda ihtiyaç duyan çeşit olarak belirlenmiştir., 4. Ağaçların gelişme kuvveti yönüyle Can (128,4 m3 ); çiçek (çapı 31,9- 0.27 mm) ve yaprak büyüklüğü yönünden (en 49.6+ 0.85mm; boy 102.0 + 1.54 mm) Karagöynük; meyve büyüklüğü yönünden ise Giant (meyve boyu 45.5 + 0.35 mm, meyve çapı 34,2 ± 0.43 mm) ve Stanley çeşitleri (meyve boyu 46.1- 0.43 mm, meyve çapı 33.8 ± 0.24 mm) ilk sıraları almışlardır. 5. Bütün çeşitlerde meyve büyümesi tam çiçeklenmeden çekirdek büyümesinin yavaşlayıp durduğu döneme kadar hızlı bir artış göstermiştir. Daha sonra yavaş seyreden büyüme hızı çeşitlere göre değişmekle birlikte hasattan ortalama 25 - 30 gün önce tekrar hızlanmıştır. 6. Suda eriyebilir kurumadde birikimi genelikle yavaş bir seyir izlemekle beraber hasata doğru giderek artış göstermiş ve hasatta en yüksek değere ulaşmıştır. Çeşitlerde bu değerler; %11.4 (Can), %14.4 (Karagöynük), %10.7 (Duarte), %12,6 (Reine Claude Violette), %14,0 (Reine Claude Verte), %13,6 (Giant), %14,3 (D'Agen) ve %10,2 (Stanley) 'dir. Titre edilebilir asit ise bütün çeşitlerde tam çiçeklenmeden ortalama 70 gün sonra en yüksek değerlere ulaşmıştır. Hasat zamanı titre edilebilir asit değerleri çeşitlerde; %16.7 (Can), %7.7 (Karagöynük), %5.8 (Duarte), %6.4 (Reine Claude Violette), %5.8 (Reine Claude Verte), %6.4 (Giant), %6.4 (d'Agen) ve %7,7 (Stanley) olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Erik, Can, Karagöynük, Köstendil, Beauty, Duarte, R.C. Violete, R.C. Verte, Giant, d'Agen, Stanley, feneloji, pomoloji, suda eriyebilir kuru madde, titre edilebilir asit.iv 3. Stenley çeşidi çiçeklenmeden olgunluğa kadar geçen, gün sayısı bakımından 1988 yılında 142, 1989 yılında ise 132 gün ile olgunlaşma için en uzun periyoda ihtiyaç duyan çeşit olarak belirlenmiştir., 4. Ağaçların gelişme kuvveti yönüyle Can (128,4 m3 ); çiçek (çapı 31,9- 0.27 mm) ve yaprak büyüklüğü yönünden (en 49.6+ 0.85mm; boy 102.0 + 1.54 mm) Karagöynük; meyve büyüklüğü yönünden ise Giant (meyve boyu 45.5 + 0.35 mm, meyve çapı 34,2 ± 0.43 mm) ve Stanley çeşitleri (meyve boyu 46.1- 0.43 mm, meyve çapı 33.8 ± 0.24 mm) ilk sıraları almışlardır. 5. Bütün çeşitlerde meyve büyümesi tam çiçeklenmeden çekirdek büyümesinin yavaşlayıp durduğu döneme kadar hızlı bir artış göstermiştir. Daha sonra yavaş seyreden büyüme hızı çeşitlere göre değişmekle birlikte hasattan ortalama 25 - 30 gün önce tekrar hızlanmıştır. 6. Suda eriyebilir kurumadde birikimi genelikle yavaş bir seyir izlemekle beraber hasata doğru giderek artış göstermiş ve hasatta en yüksek değere ulaşmıştır. Çeşitlerde bu değerler; %11.4 (Can), %14.4 (Karagöynük), %10.7 (Duarte), %12,6 (Reine Claude Violette), %14,0 (Reine Claude Verte), %13,6 (Giant), %14,3 (D'Agen) ve %10,2 (Stanley) 'dir. Titre edilebilir asit ise bütün çeşitlerde tam çiçeklenmeden ortalama 70 gün sonra en yüksek değerlere ulaşmıştır. Hasat zamanı titre edilebilir asit değerleri çeşitlerde; %16.7 (Can), %7.7 (Karagöynük), %5.8 (Duarte), %6.4 (Reine Claude Violette), %5.8 (Reine Claude Verte), %6.4 (Giant), %6.4 (d'Agen) ve %7,7 (Stanley) olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Erik, Can, Karagöynük, Köstendil, Beauty, Duarte, R.C. Violete, R.C. Verte, Giant, d'Agen, Stanley, feneloji, pomoloji, suda eriyebilir kuru madde, titre edilebilir asit.
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out to determine the phenolo- gical and pomological characters, and the fruit set ratios of Can, Karagöynük, Köstendil, Beauty, Duarte, Reine Claude Violette, Reine Claude Verte, Giant, d'Agen and Stanley plum cultivars grown in Ankara. The main parameters used in pomological definition are habitus of the tree; shoot, flower, leaf and fruit (shape, growth parameters, TSS and titratable acidity) characteristics. Experimental data were summarised as follows: 1. While Can is the earliest flowering cultivar, but Köstendil and Stanley are the latest ones. 2. Köstendil (53.0 %) and Beauty (31.2 %) in 1988, Stanley (33.2 %) and Karagöynük (33.0 %) in 1989 had the highest fruit set. 3. Stanley needed longest periods from flowering to ripening (142 days in 1988, 132 days in 1989). 4. Can for vigor in growth (128.4 m^); Karagöynük for flower size (flower diameter 31.9 ± 0.27 mm) and leaf size (length 102.0 + 1.54 mm, width 49,6 + 0.85 mm); Giant and Stanley for fruit size had the highest values (fruit length; 45.5 ± 0-43 mm and fruit diameter; 34.2 Î 0.43 mm for Giant and fruit length;vi 46.1- 0.43 mm and fruit diameter; 33.8 ± 0.24 mm for Stanley). 5. A. rapid growth in fruit size from full- bloom to.the period at which seed growth was interrupted was recorded in all outtivars. After a slow growing period, a second rapid growth Started 25 - 30, days before ripening. 6. While plum and prune cultivars generally showed the slow TSS accumulation, but the rate in increase was more rapid towards ripening and reached maximum rate at ripening. Thes values of cultivars were recorded as 11.4 % (Can), 14.4 % (Karagöynük), 10.7 % (Duarte), 12.6 % (Reine Claude Violette), 14.0 % (Reine Claude Verte), 13.6 % (Giant), 14.3 % (d'Agen) and 10.2 % (Stanley). Titratable acidity reached at maximum rate at 70 days after full-bloom, then rapidlydecreased towards ripening; Titratable acidity at harvest time was recorded as 16.7 % (Can), 7.7 % (Karagöynük), 5.8 % (Duarte), 6.4 % (Reine Claude Violette), 5.8 % (Reine Claude Verte), 6.4 % (Giant), 6.4 % (d'Agen) and 7.7 % (Stanley). KEYWORDS: Plum, Prune, Can, Karagöynük, Köstendil, Beauty, Duarte, E.C. Violette, R.C. Verte, Giant, d'Agen, Stanley, Phenology, Pomology, TSS, Titratable acidity.