Liderlik tarzları ile paylaşımcı bilgi kültürü ilişkisi
Interrelation between leadership styles and knowledge sharing culture
- Tez No: 241759
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tezin amacı, liderlik unsurlarının paylaşımcı bilgi kültürü üzerindeki etkilerini de-ğerlendirmektir. Tez, lider, liderlik ve liderlik etme, bilgi yönetimi, paylaşımcı bilgi kültürü, liderlik ve paylaşımcı bilgi kültürü, araştırma, sonuç ve öneriler olmak üzere yedi ana bö-lümden oluşmaktadır.Araştırma amacıyla, Ege Serbest Bölgesi'nde üretim alanında faaliyet gösteren top-lam 130 firmadan, büro personeli olarak tabir edilen 158 işgören ankete katılmıştır. Araş-tırmada örgütlerdeki Bilgi Paylaşma Eğilimlerinin ortalamalarına bakılmıştır. Bilgi Paylaşma Eğiliminin var olduğu kabul edilen bu örgütlerde Dönüştürücü, Etkileşimci, Serbest, Kendi Kendine ve Otoriter Liderlik ana başlıkları altında ?karizma veya mükemmel etkileme, telkin edici motivasyon, zihinsel uyarım, bilgi yönetimiyle ilişkili ödüllendirme, istisnalarla yönetim, tam serbesti liderlik? unsurlarının Paylaşımcı Bilgi Kültürü unsurları ?açıklık, güven, farklı ileti¬şim kanallarının bulunabilirliği ve kullanımı, bilgi paylaşımı için üst yönetimden gelen destek ve örgütte kendine yer edinmiş bir ödül sistemi? ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu sonuçların yanında uygulamaya yönelik olarak da, örgütlerin ve liderlerin bilgi yö-netimini daha etkin bir şekilde uygulayabilmelerinin önemi ve bilgi işgörenlerinin sürece katkılarının ve her seviyedeki liderlerin liderlik etme özelliklerinin nasıl arttırılabileceği hak-kında değerlendirmeler, sonuçlar ve gelecek çalışmalar için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to appraise effects of leadership on knowledge sharing cul-ture. Thesis is originated from seven main chapters, which are leader and leadership, knowledge management, knowledge sharing culture, leadership and knowledge sharing culture, field study, conclusion and areas for future research.For research totally 158 office personnel (Respondents are top managers and middle managers) participated from 130 enterprises from Aegean Free Zone. For research Knowledge Sharing Tendency means were computed. In these enterprises which we assumed have Knowledge Sharing Tendency under main three titles of ?transformational, transactional and Laissez-faire leadership? effects of seven sub titles; ?idealized influence, inspirational motivation, intellectual stimulation, individualized consideration, contingent reward, management-by-exception? computed on ?openness, trust, existing and using of different communication systems, top management support, reward system related to Knowledge Sharing? which are subtitles of Knowledge Sharing CultureWith the results of these terms for application the importance of organizations and leaders to use effective knowledge management and how to increase knowledge workers? contribution to process and appraisals of leading properties of leaders at every level, dis-cussions, conclusions and suggestions for future researches are explained in the thesis.