Sınav kaygısı:Ümraniye ilçesi farklı tür liselerde okuyan lise son sınıfı ögrencileri üzerine bir araştırma
Examination Anxiety: A research on final level students at different secondary schools in Ümraniye town
  1. Tez No: 241823
  2. Yazar: GÜROL HÜSEYİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda önemi gün geçtikçe artan konulardan bir tanesi de üniversite sınavı ve çesitli sınavlar öncesi öğrencilerin yasamıs olduğu sınav kaygısıdır. Artık bir sınav çağı içinde yasamaktayız. Dünyada ve ülkemizde birçok insan hayatını yalnızca sınavlarla etkilemekle kalmayıp, sınavlardaki basarılarına göre hayatları hakkında kararlar vermektedirler. Bütün öğretim kademelerine giris, yerlestirme, mevcut durumu koruma, bir sınıftan veya bir okuldan diğerine geçisler sınav sonucunda belirlenir. Bundan dolayı bir öğrencinin sınavları tehdit edici bir unsur olarak tanımlaması ve bir duygu durumu olarak tanımlanan sınav kaygısının yasanmasını normal karsılamak gerekir. Bu tez çalısmasının amacı farklı tür liselerde (meslek lisesi, ticaret lisesi, kız meslek lisesi, imam hatip lisesi, genel lise) eğitim gören lise son sınıfı öğrencilerin üniversite sınavı öncesi sınav kaygı düzeylerini ve sınav kaygısı üzerinde etkili olan faktörlerin (cinsiyet, okul türü, tercih edilen mesleğin puan türü, anne ve babanın yasıyor, ölü, birlikte veya bosanmıs olması, özel ders alıp almama, dershaneye gidip gitmeme, daha önce sınava girmis bir kardese sahip olup olmama) iliskisel olarak ele alınıp değerlendirildiği bir çalısmadır. Arastırmada anket tekniği kullanılmıstır. Anket sorularına verilen cevaplar SPSS istatistik programına girilmistir. Güvenilirlik analizi, anova (varyans analizi) ve bağımsız t testi yapılarak su bulgulara ulasılmıstır. Analiz sonuçlarına göre farklı tür liselerde okuyan öğrencilerin (bilissel, duyussal ve genel) sınav kaygılarına iliskin bulgular asağıdaki gibidir. Genel liselerde okuyan öğrencilerin sınav kaygısı ölçeği puan ortalamaları diğer liselerde okuyan öğrencilerin sınav kaygısı puan ölçeğinden daha düsüktür. Bu durum genel liselerdeki öğrencilerin lehinedir. Ayrıca elde edilen sonuçlardan kız öğrencilerin sınav kaygı düzeylerinin erkek öğrencilerin sınav kaygı düzeylerine göre daha yüksek olduğu görülmüstür. Bu durum erkek öğrencilerin lehinedir. Çalısmada ekolarak, tercih edilen mesleğin puan türü, anne ve babanın yasıyor, ölü, birlikte veya bosanmıs olması, özel ders alıp almama, dershaneye gidip gitmeme, daha önce sınava girmis bir kardese sahip olup olmama gibi değiskenlerde iliskisel olarak ele alınmıs ama anlamlı bir fark bulunamamıstır.
Özet (Çeviri)
In recent years one of the unprecedented topics is the university entrance examination and various worries that the candidates live prior to this examination. We are living in a century of examinations. It is not only that the people are affected by the examinations but they also decide about their lives according to their successes in these examinations. All of the education system stages such as entrance, allocation, conservation of the present status and the transition from one school to another are determined according to the examination results. It is, therefore, normal for a student to consider the examinations as a factor of treats and perception of feeling status. The main purpose of this thesis is to assess the relational dependence of various factors (gender, type of school, point situation of preferred career school, the life or death status of parents, their joint livings or divorces, whether the student has taken private training, attendance to extra classes, possession of brother or sister in the university) prior to students' examination worry levels and during examination worries among the final class students at various secondary schools (career, commercial, girl career, religious and general schools). In this research, questionnaire technique is employed, and the responses to the questions are processed by statistical software, SPSS. Reliability analysis, ANOVA (variance analysis) and independence t test are used in arriving to meaningful conclusions. According to the results of the analysis, the findings of students (informative, visual and general) from different schools are given as follows. In general, those students from the general secondary schools have examination grades that are less than other school students according to the point worries. This situation is in the favor of the students at general schools. On the other hand, the worries of the girls' students are higher than boys depending on the career grading type, whether parents are alive or not, they live together or divorced, they havetaken private training or not, attendance to private pre-university training centers, whether they have brothers or sisters at the present in the university). However, it is not possible to find significant difference.