Ortaöğretim öğrencilerinin okuma alışkanlığı ve iletişim becerileri
Reading habit and communication ability of high school students.
  1. Tez No: 241824
  2. Yazar: İSA KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalısmanın amacı, öğrencilerin okuma alıskanlığı ve iletisim becerilerini ölçmektir. Bu çalısmada ayrıca öğrencilerin okuma alıskanlığı ve iletisim becerilerini etkileyen kriterlerde ortaya konulmustur. ?stanbul Anadolu yakası Ümraniye ilçesi öğrencileri evreni olusturmaktadır. Bu evrende amaçlı örnekleme metodu ile seçilen Mevlana Lisesi öğrencileri üzerinde okuma alıskanlığı ve iletisim becerilerinin ve bunları etkileyen kriterlerin neler olduğu arastırılmıstır. Arastırmada anket tekniği kullanılmıstır. Amacına uygun olarak gelistirilen anket sorularına verilen cevapların verileri SPSS istatistik programına girilmistir. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve ikili eslestirilmis örnek t testi(Paired Sample t test)analizleri yapılarak su bulgulara ulasılmıstır. Analiz sonuçları göstermistir ki, çok az bir öğrenci kitlesinin okuma alıskanlığı olduğunu öğrencilerin büyük bir bölümünün kitap okuma alıskanlığı olmadığını bu arastırma sonuçları ortaya koymustur. Öğrencilerin bos zamanlarını değerlendirmede daha çok arkadaslarıyla bulusmayı tercih ettiğini, öğrencilerin düzenli gazete takip etme alıskanlığının olmadığını bu arastırma sonucu ortaya çıkmıstır. Öğrencilerin basladıkları bir kitabı bitirme süresi olarak 2-3 hafta gibi uzun sayılacak bir sürede bitirdikleri ortaya çıkmıstır. Öğrencilerin kitap türü olarak daha çok roman ve macera türü kitapları tercih ettiği, tüm bunların sonucunda öğrencilerin kitap ve diğer yayınları okuma nedenlerinin birinci sebep olarak daha iyi iletisim kurmak olduğu belirlenmistir. Toplumumuzda özellikle velilerin okuma alıskanlığının olmaması öğrencilerin de okuma alıskanlığı edinememelerine sebep olmustur. Velilerin eğitim düzeylerinin düsük olması büyük bölümünün ilkokul mezunu olması onların kitap okuma alıskanlığı edinememelerine sebep olmustur. Aile içinde özellikle babanın kitap okuması öğrencileri olumlu yönde etkilemektedir. Öğrencilerin kitap okuma alıskanlığının olması çevresindekilerle olan iletisimini de olumlu etkilemektedir. Okuma alıskanlığı öğrencilerin kelime dağarcığının zenginlesmesini ve düsünce ufuklarının genislemesini sağlamıstır. Böylece öğrencilerin kendilerini daha rahat ifade etme becerisini gelistirmistir bunun yanında karsısındaki insanın da düsüncelerini dinleme ve onların düsüncelerine saygı duyma yönlerinin gelistiği görülmektedir.Bu sonuçlara bakıldığında iletisim sorunlarını çözen duygu ve düsüncelerini aktarabilen karsısındakinin düsüncelerine saygı duyan kisilerin daha iyi okuyucu olduğu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the reading habits and communicationskills of the students. ?n this study, the criteria which influence the reading habit and communication skills are also revealed. The universe of the study is Umraniye Mevlana high school students. In this universe with aimed sampling method the reading habits and communication skillls of chosen students are researched. In the research questionnaire method is used. The answers of the questionnaire were entered to SPSS statistics program. After Anova analysis and Paired Sample Test , following findings were obtained. The results of the study revealed that most of the students dont have the habit of reading. It is also stated that the student prefer meeting friends to reading, in their free time. The students prefer popular and adventure novels and the average time of ending a book is 2 or 3 weeks for an average student. Besides, the research also exposed that the students don?t read newspaper regularly. Since the parents don?t have reading habit, the studens couldn?t follow somebody?s example and couldn?t gain the reading habit. Morover, since the huge part of the parents are primary school graduate, they couldn?t gain the reading habit and adequate cultural accumulation and this also influnced their children?s lives. Reading habit influences individuals environmental communication positively. It is also enriches the vocabulary and improve their horizon of thought. Therefore the students can improve their ability of expressing themselves. Also it is observed that student?s aspects of listening and respecting other people?s thoughts improve in this way. As a result the students who solve communication problems, express their own feelings and respect others? thoughts are candidate of better readers.