Sosyal bilgiler dersinin etkililiği açısından materyal kullanımı ve gezi-gözlem metodunun uygulanması
Application of using material and the techinique of travel-observation for the effectiveness of the social sciences subject
- Tez No: 241842
- Danışmanlar: PROF. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersi öğretiminde kullanılan materyallerin ve gezi-gözlem tekniğinin dersin etkililiğine ilişkin öğretmenlerin materyal kullanımı ve gezi-gözlem tekniği konusunda düşündükleri; materyal kullanımı ve gezi-gözlem tekniğinin sorunlarına, kullanımına ve kendi yetirliklerine ilişkin görüşleri almak vebu görüşleri değerlendirmektir.İstanbul İli Anadolu yakası Sultanbeeyli ilçesi İlköğretim okullarında görev yapan birinci kademe öğretmenleri ile(Sınıf Öğretmenleri) ile İkinci kademe öğretmenleri(Sosyal Bilgiler Öğretmenleri) evreni oluşturmaktadır. Araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Amacına uygun olarak geliştirilen anket sorularına verilen cevapların verileri, SPSS 13.0 istatistik programına girilmiştir. Veriler %(yüzde), t-testi, Anova (Tekyönlü varyans analizi), scheffe testi yapılarak öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı farkın olup olmadığı belirlenmiştir.Testler sonucunda elde edilen bulgular tartışılarak yorumlanmıştır.Analiz sonuçları göstermiştirki, öğretmenlerle yapılan görüşmeler doğrultusunda öğretmenlerin materyal kullanımına sadece planlamada yer vermedikleri,elde bulunan imkanlar doğrultusunda derslerini materyal kullanarak işledikleri görülmektedir.Ayrıca öğretmenlerin gezi-gözlem tekniğini de benimsedikleri ve uyguladıkları görülmektedir.tabiki bu durum istenilen seviyede değildir .Öğrenci merkezli ve materyal kullanımına yer verilen öğretim yöntemleri geleneksel öğretim yöntemlerine gore daha büyük oranda davranış değişikliği sunmaktadır.Öğrenciler yaparakyaşayarak ve tüm duyu organlarını kullanarak öğrenmektedirler Bu nedenle öğretmenler derslerin etkililiğini artırmak ve dersleri cazip hale getirmek için materyal kullanımına olanak sağlayan aktivitelere daha fazla yer vermeli gezi-gözlem tekniğini uygulamalıdırlar.Sosyal bilgiler dersi mihver ders olduğu için diğer derslerle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to get different kinds of ideas about using some materials that are used on teaching Social Science subject and travel-observation technique, using materials and the problems of using the travel-observation technique , connected with own capacity and think on these ideas.Several class-teachers and Social Science teachers , who teach in the secondary schools of Sultanbeyli town in İstanbul, form the study. For this research, investigation technique is used. The data of the answers which are answered for investigation questions (asking according to the aim); SPSS 13,0 are written in the Statistics Programme. The data % (per- cent) t-test, Anavo and Scheffe tests are made in order to determine whether there is any difference or not between the ideas of the teachers. The inventionts getting as a result of the tests are made comment by discussing.The results of the analysis (by the help of the interviews with the teachers) show that ; not only the teachers write something about using lesson materials on their lesson plans , but also they use them on their lessons while teacing. Naturally, it is not as it is necessary level.The teaching methods ,that are on student-centre,give importance using materials, present much more variable behaviours than traditional teaching methods. The students learn by making something or being active during the lesson or using whole the sense of organs. That?s why, teachers should give importance to some activities that need lesson materials and practice the travel-observation technique in order to make the lessons more attractive ,also to increase students? interests in terms of the lesson.