Endüstri meslek lisesi modüler eğitim sistemi ile eğitim gören ikinci sınıf öğrencilerinin mesleki yönelimlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi(İstanbul ili Anadolu Yakası örneği)
He research of occupational direction according to directations in second classes which are being educated within moduler education system in industrial high scholls
- Tez No: 241851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu arastırmada İstanbul ili Anadolu yakası endüstri meslek liselerinin onuncu sınıfında okumakta olan ögrencilerden olusan 333 kisilik örneklemde, meslek seçimini etkileyen faktörler arastırılmıstır. Türkiye sanayisinde yasanan gelisememe sorununun temel kaynaklarından biriside yetismis insan gücü potansiyelinin verimli bir sekilde kullanılamamasıdır. Yetismis insan gücünün baska mesleklerde çalısması aynı zamanda mesleklerdeki istihdam sorununu ortaya çıkartarak baska sıkıntıların dogmasına neden olmaktadır. Ayrıca çalısanlar, mesleklerinde tatminsizlik yasamaktadır. Bu sorunların çözümünde mesleki egitimin gelismis ülkelerdeki meslek egitimi standartlarına yükseltilmesi yatmaktadır. Bu arastırmada Prof. Dr. Muharrem Kepçeoglunun mesleki yönelim envanteri kullanılmıstır. Arastırmada; bagımsız grup t testi, non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, non parametrik Mann Whitney-U testi, Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi kullanılmıs olup manidarlıklar 0,5 düzeyinde sınanmıstır. Mesleki egitim, gelismis ve gelismekte olan ülkelerde stratejik bir önem kazanmıs, konunun önemi yalnız ilgili resmi otoriteler tarafından degil, ilgili kesimler tarafından da anlasılmıstır. Türkiye'de mesleki ve teknik egitim alanında yapılan çalısmalar, ülke ihtiyaçlarını karsılama yerine, genellikle yavas degisen ve özellikle bir model arayısı içinde geçmistir. Mesleki egitimin gelistirilmesi konusunda zaman zaman yurtdısı destekli projeler yürütülmüs, ancak bu projeler istenilen düzeye ulasamamıstır. Mesleki egitimin planlanmasında göz önünde bulundurulacak hususlar, meslek egitimi alanında ülke ihtiyaç ve imkânlarının belirlenmesi, yetistirilecek kalifiye insan gücü portresinin çıkarılması, atıl kapasitenin degerlendirilmesi ve sanayi ile isbirliginin teoriden pratige geçirilmesi olarak ifade edilebilir. Bu hususların yerine getirilebilmesi için insana dayalı bir egitim stratejisinin gündeme alınması ve ögretmen yetistirmede gerekli kriterlerin belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is an investigation the regarding to the occupation election of the 10th class students who have been received education in industry profession high school. In this case, the resarcher have been investigated on the 333 students who have been educating in Istanbul ? Asia side. The purpose of this resarch is to investigate the most important factories on the occupation election. The basic problem in Turkish industry is poor advance of the technology because of no used educated human source. Mostly, educated human source has been also using on the other jops. In the result, this condition occurs the professional employment problem. However, Turkish industry has also another problems due to the professional employment issue. In addition, the workers have the professional dissatisfaction regarding to not effective using of the human source. To solve these problems, professional education standardized in Turkey communicate to the developed country standart. In this research, Prof. Dr Muharrem Kepçeoglu?s professional orientation inventory has used for this thesis. In this study, independent group t-test, non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, non parametrik Mann Whitney-U testi, Pearson Multiplication Momentum Correlation analysis being used, expressiveness levels were tested on the 0.5 level. The professional education has a strategical importance for developed and developing country. The important of the matter is not only from official authorities, related sectors have also understood. Studies on the profesional and technique education area in Turkey, Country requirements don?t cover on this area. Generally, approaches on the Professional and technique education area change and/or develop slowly. Developings on professional and technique education area have been applied with foreign countries supports from time to time. But these projects have not been succesfull. On the planing of professional and technique education, we have to consider country sources and requirements, opportunity seriously. In addition, qualified human source, human portrait, the evaluation of lazy capasityi, industry union should be changed to practical from therotical. For these matters, the stragecy of professional technique education have to based on human source and technique teachers should trained at this direction. Istanbul, 2007