Mesleki teknik ortaöğretim kurumlarının tercih nedenleri ve yüksek öğrenime hazırlama açısından eğitici ve öğrenci görüşleri( İstanbul ili Kartal ilçesi örneği )
The preferance reasons of vocational secondary education institues and the attitudes of the teachers and the students from the angle of preparing to higher education (The sample of district of Kartal of city of İstanbul )
- Tez No: 241879
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemizde mesleki eğitim, hem nitelik, hem de nicelik açısından düsüktür. Kalkınmıs ülkelerde eğitim yasındaki nüfusun ortalama %65'i onları bir mesleğe hazırlayan teknik ve meslek liselerinde, %35'i ise üniversiteye hazırlama amacı tasıyan genel liselerde okumaktadır. Ülkemizde ise bu oranlar tersinedir. Türkiye'de verilen mesleki eğitimin nitelik olarak düsüklüğü, mesleki eğitimden geçmis olanların istihdamı asamasında net bir sekilde ortaya çıkmaktadır. ?syerleri mesleki yeterlilik bakımından zayıf olmaları nedeniyle istihdamda meslek liseleri ve meslek yüksekokullarından mezun olanları tercih etmemekte veya onları yeni bastan mesleki eğitime tabi tutmaktadırlar. Meslek liseleri ve yüksekokulların tercihinde bilinçli olunmadığı ve bu durumun meslek eğitiminde basarısızlığa yol açtığı iddiaları yaygındır. Aynı sekilde eğitim kadrosu, laboratuar, atölye, araç-gereç yetersizliğinin ve üniversiteye giriste uygulanan sistemin mesleki eğitimi olumsuz yönde etkilediği iddiaları mevcuttur. Son yıllarda üniversiteye giriste uygulanan sistemin adaletsizliğe ve esitsizliğe neden olarak meslek liselerine olan rağbeti azalttığı yönünde elestiriler vardır. Sonuçta Türkiye'de eğitim sisteminin bir yanıyla üniversiteye girise dönük çalısan ve netice olarak da diplomalı issizler üreten, diğer yanıyla da mesleki bilgi ve beceri bakımından yetersiz ve istihdamı mümkün olmayan bir nesil yetistirdiği yönünde yaygın bir kanat vardır. Bu arastırmanın, meslek okullarında yasanan problemleri objektif ve sivil bir bakıs açısıyla ortaya koyarak, problemlerin çözümü doğrultusunda yapılan/yapılacak olan tartısma ve çalısmalara katkı sağlaması beklenmektedir. Arastırmada KTÖGM ve ETÖGM bağlı mesleki teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan yönetici, öğretmen ve eğitime devam eden öğrencilerin görüslerine yer verilmistir. Arastırma, ?stanbul ?li Kartal ?lçesinde faaliyet gösteren, KTÖGM ve ETÖGM bağlı mesleki teknik ortaöğretim okulları ile sınırlı tutulmustur. Arastırma sonunda elde edilen bulgulardan, kaynak gruplarının problem ile ilgili birbirine paralel görüslere sahip oldukları anlasılmıstır. Elde edilen bulgulardan yararlanılarak, mesleki teknik eğitiminin, ülkenin gereksinim duyduğu beyin ve isgücünün yetistirilmesinde sağlayacağı yararlar vurgulanarak öneriler getirilmistir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, vocational education has low standards in terms of both quality and quantity. In developed countries, %65 of students is in vocational and technical high schools that prepare them to their vocations and the rest % 35 are in general high schools with the aim of getting prepared to university. But in our country, these percentages are vice versa. Low quality of Turkey?s vocational education is clearly seen during the process of vocational educated person?s being employed. Companies do not prefer vocational high school or vocational community school graduates because of their lack of vocational information or they educate them vocationally from the beginning. The claim, ?Vocational high schools or community schools aren?t preferred consciously and this causes the failure of vocational education.? is widespread. Likewise, it?s claimed that lack of educator staff, laboratory, workshops, tools and the system applied to pass the university entrance exam also affect vocational education negatively. It?s criticized that the university entrance exam system causes inequality and injustice by decreasing the demand for vocational schools. Consequently, there is a common belief that education system on its one side works to make people enter universities and so producing unemployed people who are graduate, and on the other side the system produces people who are lacking vocational information and skills and impossible to employ. This research is supposed to put forth the problems of vocational schools objectively and from a civil perspective into consideration, and make some contribution to discussions and actions to solve the problems. In the research, opinions of managers, teachers and students of Technical Education Directorate General for Female (KTOGM) and Technical Education Directorate General for Male (ETOGM) take place. The research is bounded in vocational and technical secondary/high schools related to KTOGM and ETOGM which are in the city of Istanbul, Kartal district. By the inventions of research, it?s understood that source groups have paralleled opinions. Benefiting from the inventions, some suggestions are made by emphasizing utilities of vocational and technical educations in breeding the needed brain power and labor power for the country.