İlköğretim okulu öğretmenlerinin, okul müdürlerinin iletişim ve motivasyon becerileri ile ilgili algı ve beklentileri(İstanbul ili Avrupa Yakası örneği)
The perception and expectation about communication and motivation ability ofprimary school teachers, headmasters
  1. Tez No: 241880
  2. Yazar: KADİR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmayla, ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin iletişim ve motivasyon becerilerinin belirlenerek öğretmenlerin beklentileriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Beş bölümden oluşan araştırmanın birici bölümünde, iletişim kavramı, unsurları, etkili iletişim ve iletişim engelleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, iletişim sürecinin etkin yaşandığı unsurlardan biri olan okulların, bir örgüt olduğu gerçeğinden yola çıkılarak örgüt kavramı ve bununla ilgili teorilere kısaca yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, motivasyon ve güdüleme kavramları ve bu kavramlarla ilgili kuramlar ele alınmıştır. Araştırmanın bulgular ve yorumlar bölümünde, 62 maddeden oluşan ?İletişim ve Motivasyon Becerileri Ölçeği? uygulanmıştır. Uygulama, İstanbul ili Avrupa yakasında Eminönü, Fatih ve Bağcılar ilçelerinde görev yapan 220 öğretmen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem belirlemede küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın problem cümlesine ve alt problemlerine uygun olarak aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin iletişim ve motivasyon becerilerini yeterince kullanmadıkları görülmüştür. Oysaki bu okullarda görev yapan öğretmenlerin, okul müdürlerinden gerek iletişim, gerekse motivasyon becerileri bakımından beklentilerinin oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Yine araştırma sonucunda; okul müdürlerinin iletişim ve motivasyon becerileri ile ilgili olarak, öğretmenlerin algı ve beklentilerinin cinsiyete, mesleki kıdeme, eğitim düzeyine ve öğrenim alanlarına göre bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this research,determining skills of communication and motivation of the headmasters who are on duty at primary educating,comparing these skills with the expects of teachers,is purposed. In the first part of the research consisting of five parts,communication concept,components,effective communication and communication handicaps take place. In the second part,considering the reality that schools,as components where communication is effectively seen,are associations,the association concept and theories about it have been given place.In the third part,motivation and guidance concepts and theories about these concepts have been discussed. In the part of finds and comments,?Measure of Skills of Communication and Motivation? which consists of sixty-two entries,is carried out.This application has been realized on two hundred twenty teachers who are on duty in Istanbul,at European side,in Eminönü,Fatih and Bağcılar squares.While determining the samples,the method of exemplifying as masses has been utilized.The acquired data have been analyzed using the package programme SPSS (Statistical Package for Social Sciences).Appropriate to the problems and the problem sentence of the research,statistical methods like arithmetic mean,standard deflection test,one-way variance analyzing have been utilized. The research results prove that the headmasters who are on duty at primary shools,do not use their communicational and motivational skills adequately,however it is determined that the expects of the teachers who are on duty at these shools,from the headmasters both on communicational and on motivational skills,are rather high.In addition to that,at the research results,about communicational and motivational skills of the headmasters,it has been fixed that the perception and the expects of the teachers do no differ much according to gender,occupational seniority,education level,age and education field. Considering these results,in the conclusion part of the research,several suggestions are made.According to this context,it is emphasized that it would be beneficial for the headmasters to attend the process of communication and motivation.It is indicated that it would be effective to develop communication with school boards that teachers perceiving the present human source structure,expecting things according to that,as well.Otherwise,It has been discussed that many conflicts that we see in daily life are able to be seen at the administering-being administered process at schools.