Çevre muhasebesi ve Alanya'daki bir konaklama işletmesinde uygulanması
Environmental accounting and an implementation on an accomodation enterprise in Alanya
- Tez No: 241937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCÜMENT OKUTMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çevre sorunlarının başlangıcı çok eski yıllara dayanmasına rağmen, çevreye verilen önem son on yılda daha da artmıştır. Son yıllarda artan çevresel baskıların en önemli sebebi, toplumun çevre ile ilgi bilinçlenmesidir. Artan çevresel bilinç ve çevresel baskı, ekonomi ve çevre arasındaki ilişkilerin incelenmesini gerektirmiştir.Muhasebe Bilimi de çevre konusunda üzerine düşeni yapmalıdır. Fakat geleneksel muhasebe sistemi, ayrıntılı çevresel maliyet bilgilerinin elde edilebilmesi konusunda yetersizdir. Geleneksel muhasebe sisteminde çevresel maliyetler genel giderler hesabı altında toplanmaktadır. Karar alım aşamasında gerekli olan çevresel bilgilerin toplu halde incelenmesi güç olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı, çevresel maliyetlerin tanımlanması ve ölçülmesi için çevre muhasebesi sisteminin kurulması gerekmektedir.Yapılan araştırmalarda da görüldüğü gibi, çevre muhasebesi sisteminin genel bir kullanımı bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı konaklama işletmesinde, çevresel maliyetleri tanımlamak, sınıflandırmak ve çevresel muhasebe sistemini oluşturarak diğer konaklama işletmeleri için uygulanabilir bir örnek meydana getirmektir.
Özet (Çeviri)
Although the beginning of environmental problems dates a long way back, paying attention to environment has increased significantly in the last decade. The most important reason for the increasing environmental influence in the recent years is the raising awareness of the society about the environment. The increasing environmental awareness and environmental influence required the relations between the economy and the environment to be studied.The Science of Accounting must also do its part. However, traditional accounting system is not adequate for acquiring detailed cost data. Environmental costs are collected in the general expenses account in traditional accounting system. It is difficult to analyze the environmental data required for the decision making collectively. Therefore, it is necessary to establish an environmental accounting system in order to identify and measure environmental costs.As it is possible to conclude from other studies, there isn?t a general usage of the environmental accounting system. The purpose of this study is to identify and classify the environmental costs in an accommodation establishment and set an applicable example for other accommodation establishments by creating an environmental accounting system.