Hastanelerde halkla ilişkiler faaliyetleri ile kalite yönetimi ilişkilerinin Akdeniz Üniversitesi Hastanesi örnek olayı bağlamında araştırılması
On the hospitals be explain the relationship between public relations and total quality initiatives by analising the Mediterranean University Hospital case
- Tez No: 241939
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA SARVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, İşletme, Public Relations, Hospitals, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tezin amacı, hastanelerde halka ilişkiler faaliyetleri ile kalite yönetimi çalışmaları arasındaki ilişkiyi, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi örnek olayı bağlamında inceleyerek açıklamaktır. Tezin birinci bölümünde genel kavramlar başlığı altında halkla ilişkiler ve toplam kalite yönetimi üzerine yapılan literatür araştırması anlatılmıştır. İkinci bölümde ise hastanelerde kalite yönetimi ile halkla ilişkiler faaliyetleri anlatılarak aralarındaki ilişki açıklanmıştır.Tezin üçüncü bölümünde ise, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 1996 yılında başlatılan kalite çalışmaları ile halkla ilişkiler faaliyetleri anlatılarak aralarındaki ilişki incelenmiştir. Bu bölümde Akdeniz Üniversitesi Hastanesinden alınan veriler kullanılmıştır. Bu araştırmanın belli başlı veri toplama yöntemleri, görüşmeler, gözlemler ve doküman incelemeleridir. Bu veriler, Hastanenin 2002-2005 yılları arasında poliklinik ve klinik hastalarına uyguladığı hasta anketleri, 2005 yılına ait ?Memnuniyet, Dilek-Öneri ve Şikayet Kutuları Verileri?, 2005 yılına ait ?Çalışan Memnuniyet Anketi? dir. 1996-2006 yıllarında üst düzey yönetimde görev yapan Dekan, Başhekim ve Başhekim Yardımcıları ve Hastanenin tez konusu ile ilgili bölümleri ile yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilen bilgi, belge ve görüşler kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı, 1996-2004 yıllarında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Halkla İlişkiler Bölümü Sorumlusu olarak görev yaparken edindiği bilgi, izlenim ve deneyimlerinden de yararlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi örnek olayında yapılan çalışma sonucunda, hastanede 1996 yılında ?Toplam Kalite Yönetimi Hazırlık Eylem Planı? çerçevesinde başlatılan kalite çalışmalarına, halkla ilişkiler faaliyetlerinin gerek hastanede kalite kültürünün oluşmasında gerekse hasta memnuniyet ve şikayetlerinin ölçülmesinde önemli bir katkıda bulunduğu görülmektedir. Üst yönetimin desteği ile kalite eğitimlerine ve hakla ilişkiler faaliyetlerine önem verilen 1996-2003 yılları arasında hasta şikayetlerinde azalma olduğu tespit edilmiştir. 2004 yılından itibaren hasta memnuniyetinde görülen nispi düşüşün ve hasta şikayetlerindeki artışın da çeşitli nedenlerle kaliteye tahsis edilen kaynaklarda ve çabalarda ortaya çıkan azalmayla paralel gittiği de tespitler arasındadır (2005 yılında çeşitli nedenlerle kalite eğitimlerinin azaltılması, hasta şikayetlerinin 2005 Mart ve Ağustos ayları arasında altı ay gibi uzun bir süre değerlendirilmemesi hasta şikayetlerinin artmasına neden olmuştur. 2005 yılında hastanenin hastane çalışanlarına uyguladıkları anket sonucunda, çalışanların hastanede yapılan kalite çalışmaları ve halkla ilişkiler faaliyetlerini gerekli ama yetersiz gördükleri anlaşılmaktadır).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the relationship between public relations and total quality initiatives by analising The Mediterranean University Hospital Case. The literature study about public relations and total quality management is explained in the first chapter of the thesis. Public relations and quality management in hospitals are expressed and the relationship between them is explained in the second chapter. İn the third chapter of the thesis, public relations and quality initiatives of The Mediterranean University Hospital which were started in 1996 are explained and the relationship between them is analised. The data which was taken from The Mediterranean University Hospital is used in this chapter. The main data collection methods of this research are interviews, observations and document analysis. The data is patient surveys which were conducted to policlinic and clinic patients by the hospital between 2002 and 2005, the data of satisfaction, request/ suggestion and complaint boxes in 2005, employee satisfaction survey of 2005. Information, documents and opinions obtained from managerial staff as dean, hospital manager, assistant hospital managers and departmens of hospital related with the thesis subject by face to face interviews are used. Besides, the researcher used the information, impressions and experience which she got when she was working as public relations supervisor of The Mediterranean University Hospital between 1996 and 2004. According to the study of The Mediterranean University Case, it is seen that public relations activities have significantly contributed to quality initiatives started within the frame of ?Total Quality Management Action Plan? in 1996, both in forming quality culture in hospital and evaluating the patient satisfaction and complaints. A decrease in patient complaints was found between 1996-2003 when importance was given to quality trainings and public relations activities with the support of the management staff. It was also found that the relative decrease in patient stasfaction and increase in patiens complaints since 2004 had raiser in parallel with a relative decrease in the efforts and resources reserved for sources quality initiatives (decrease in quality trainings in 2005 and not evaluating the patients complaints for a long period of six months in 2005 March-August, caused increase in patient complaints. According to the survey on the employees of the hospital, it was seen that employees consider the quality and public relations activities as necessary but insufficient).