Rawsl'un Yurttaşlık Kuramı: Etkili ve istikrarlı bir kamusal alan için politik erdemlerin önemi
Rawls' Theory of Citizenship: The importance of the political virtues for an effective and stable public sphere
- Tez No: 241943
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Modern demokratik toplumlarda kamusal alan ikili bir tehdit altındadır. Bunlardan ilki politik yabancılaşmadır. Diğeri de çoğulculuk olgusudur. Politik yabancılaşma insanların politik konulara olan ilgisizliğiyle ortaya çıkar. Bunun en önemli nedeni liberalizmin birey anlayışıdır. Liberalizm bireyi hak sahibi, bencil bir varlık olarak kurgular. Bu yüzden onun için birey diğerleriyle ortak sorunlar üzerine tartışmayı ön gören politik birliktelik biçimlerine kayıtsızdır. Çoğulculuk olgusu ile modern demokratik toplumlarda var olan iyi anlayışlarının çoğulculuğu kastedilmektedir. İnsanlar iyi anlayışlarında farklılaştıkça politik sorunlar üzerinde anlaşma imkansız görünmektedir. Bu iki tehdit, etkili ve istikrarlı bir kamusal alan için ciddi sorunlardır.Bunların aşılması için John Rawls'un politik liberalizmi ciddi çözüm olanakları içerir. Politik liberalizm, demokratik bir toplumda herkesin onayını alabilecek adalet anlayışının varlığına dayanır. Bu adalet anlayışı sadece politik alanda iş gördüğü için politik bir adalet anlayışı olarak adlandırılır. Böylece toplumun bütün kesimlerince kabul edilebilir. Politik bir adalet anlayışı toplumsal istikrarı amaçlar. Eğer toplumun temel kurumlarında uygulanacak olan adalet ilkeleri bir iyi anlayışına dayanırsa diğer iyi anlayışlarınca kabul edilmeyecektir. Onun temel yapıya uygulanması ve diğerlerinin bunu kabulü çeşitli baskı biçimlerini zorunlu kılacaktır. Bu yüzden adalet ilkeleri politik olmalıdır. Bu adalet ilkeleri kişi anlayışından çok yurttaş anlayışını kendine temel alır.Politik bir adalet anlayışı ile düzenlenmiş toplum iyi düzenlenmiş bir toplumdur. Böyle bir toplumda bütün yurttaşlar kendi aralarındaki politik tartışmaları bu adalet ilkeleri çerçevesinde yürütürler. Yurttaşların politik gücü kullanmaları ancak diğerlerine uygun gerekçeler sunmayla meşrulaştırılır. Aynı zamanda böyle bir toplumda herkes kurumların politik bir adalet anlayışını uyguladığını ve diğer herkesin de bunu bildiğini bilir. Böyle bir toplumu devam ettirmek için yurttaşların aktif katılımı zorunludur. Bunun için Rawls her bir yurttaşa politik özgürlüklerin sağlanması gerekliliğini vurgular. Bu iyi düzenlenmiş demokratik bir toplumun devamı için zorunludur. Ayrıca yurttaşların birtakım politik erdemlere sahip olmasının da iyi düzenlenmiş toplumun devamı için iyi olduğunu savunur. Bu aynı zamanda farklı iyi anlayışlarına sahip yurttaşlar arasında politik tartışmayı da mümkün kılar. Yukarıda bahsedilen tehditlere Rawsl'un politik liberalizmi iyi bir çözüm olarak görünür.
Özet (Çeviri)
In the modern democratic societies, public sphere is under the double threats. The first of them is depolitization. The other is the fact of pluralism too. Depolitization occurs when human beings are disinterested of political matters. The most important reason of that is the liberal conception of self. Liberal tradition envisions the self in a selfish manner and having rights. Because of this, liberalism sees the self being disinterested with the forms of political associtations that presuppose to deliberate about the common problems. By the fact of pluralism, it is meant many diverse conceptions of good life in the modern democratic societies. When people differs about their conceptions of good, a consensus on political matters seems impossible. These both threats are serious problems for an effective and stable public sphere.For going beyond these, John Rawls? political liberalism includes serious possibilities. Political liberalism depends on a political conception of justice which is confirmed by all. This conception of justice is called political because of it is only applied to the domain of political. Thus it is accepted by all sides of the society. A political conception of justice aims stability. İf a conception of justice, which would be applied to the basic structure of society, depends on a conception of good, it wouldnt be accepted by others. Applying to the basic structure and acceptance of this by the others would require the different forms of oppression. This political conception is based on the conception of citizenship in place of person.A society which is ordered by a political conception of justice is a well ordered society. In such a society, all citizens conduct the politic deliberation among them in accordance to these justice principles. Use of politic pover by the citizens is legitimated only by showing the suitable reasons to the others. İn this society, also, all citizens know the basic structures performing this political conception of justice and the others accepting this too. İt is essential the actif participation of citizens for keeping this society going. For this, Rawsl emphasizes that the political liberties must be secured to all. İt is essential for keeping the well ordered democratic society going. Also he defenses that citizens should havet some political virtues which are essential for keeping a well ordered society going too. At the same time, this makes possible the politic deliberation among citizens who have different conceptions of good life.Rawls? political liberalism seems a better solution to threats which mentioned above