Değişik ekim normları ile sıra arası mesafelerin domuz ayrığı (Dactulis glomerata L.)'nın tohum verimi ile diğer bazı özelliklerine etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 7827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
- 24 - 7*. üöZTT Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarlan bitkileri bö lümü dieneme tarlalarında 1987 yılı* vejetasyon döneminde yü rütülen araştırmada değişik ekim normları ile sıra arası mesafelerin domuz ayrığı (Dactylis glomerata L.)'naın tohum verimi ile diğer bazı özelliklerine etkisi incelenmiştir. Marteryal olarakta domuz ayrığının POTBMSC çeşidi kullanılmış tır. 1981 yılında tesadüf blokları deneme desenine, göre dört tekerrürlü olarak kurulmuş olan araştırma parsellerin de 20-4D-60 cm sıra arası mesafeleri ile B - 4 ve 3 sıra bulnmaktadır. Parsel boyları ( m olan denemede parsa-l ge nişlikleri ise 1.6 ve 1.8 m dir. Hasat döneminin belir lenmesinde domuz ayrığının tam olum dönemi esas alınmıştır. 8 Haziran 1987 tarihinde biçim s çayır biçme makinası yar dımıyla yapıldıktan sonra yeşil ot tartımına geçilmiş, te sadüfi olarak alınan parsel başına: iki kez birer m lik sıralar, ganeşte kurutularak, örnek 10' ar bitkide başak u- zunluğu, tohum verimi bitki boyu, sap bayisi, bin dane ağırlığı ve kuru ot verimleri belirlenmiştir. Elde edilen verileır istatistik analize^ tabi tutulmuş, farklılıklar EKQF. (en küçük önemli: fark)' değerleri hesaplanarak kontrol edilmiştir, üenemenin sonuçları şöyle özetlenebilir. Yeşil ot verimi, tohum verimi 40 cm sıra> arası 1000 gr/da ekim normunda, başak uzunluğu, sap sayıları, bin dane ağırlığı kura; ot verimide 60 cm sıra arası. 1000 gr/da ekim normun da, bitki boyuda 20 om sıra- arası 1000 gr/da ekim normun da en yüksek -olarak tesbit edilmiştir. Ege bölgesi için yapılan bu denemenin sonuçlarına gö re bu bitkinin tarımı için gerekli olan kriterler genişle tilerek, domuz ayrığından optimum verim alınmasının mümkün olacağı, tarla ve çayır-mar'a koşullarında başarıyla kulla nılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
- 25 - SUMMARY In this research study carried out at the experi mental field of the department of field crops, Agricultu re faculty, Aegean University at Izmir in 1987, the ef fects of seeding rates and row spacings on“ the seed yi eld and other related characteristics of cocksfoot were investigated'. This trial was conducted out in a randomized com plete block desing with four replications. Plots had three- four and eight rows, 20 - 40 - 60 cm apart and plot size 2 2 was 5 x 1.8 : 9 m and 5 x 1.6 m. These plot were cut at the fully ripening period of cocksfoot and only one bai- vest were taken. The cuttings were done using a mover and after weighing the green fodder, a sample of two 1 m part of the raws were seperated from each plot. These samples were dried it the field and the spike length, seed yields, number of stems, plant heights, 1000 kernel weight, dry herbage yields were determined and than all data taken from the experiment were statisticaly analized, significant differences were controlled using L.S.D”. values. According to the results of the experiment, highest green herbage yields and seed yields were in 40 cm row widths and^UOOO gr/da seed rate, spike lenght, dry herbage yield-s in 60 cm row widths and 1000 gr/da seed rate, highest number of stems in 60 cm row widths and 500 gr/da seed rates, plant heights in 20 cm row widths and 1000 gr/da seed rates. Result taken from this experiment showed that cocks foot is a pronouncing forage crop under the field, pastu re and meadow conditions in Ege region.