Hastane İşletmelerinde Çalışma Sermayesi Yönetimi: Antalya İli Sağlık Bakanlığı'na Bağlı Kamu Hastanelerinin Çalışma Sermayesi Yönetimleri Etkinliklerinin İncelenmesi
The working capital management in hospital organizations: To investigate to the effectiveness of working capital management and current status of ministry of health hospitals which have revolving founds in the province of Antalya
  1. Tez No: 241942
  2. Yazar: HAKAN KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bütün işletmeler gibi kamu hastanelerinin de çalışma sermayesi yönetimlerinin etkin olması, gerek finansal karlılık açısından gerekse yükümlülükleri karşılama ve faaliyetlere devam edebilme açısından önemlidir. Bu çalışmada Antalya ilindeki Sağlık Bakanlığı'na ait Döner Sermayesi olan hastanelerinin çalışma sermayesi yönetimlerinin etkinliklerini incelemek ve mevcut durumlarını ortaya koymak amaçlanmaktadır.Bu amaca ulaşmak için Antalya ilindeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı Döner Sermaye İşletmesi olan 14 hastanenin 2005, 2006, 2007 ve 2008 yılları mali tablo verileri kullanılmıştır. Kullanıma hazır hale getirilen bu mali verilere belirlenen temel oranlar ve karlılık oranları yardımıyla oran analizi uygulanmıştır. Ayrıca Pearson Korelasyon analizi ile oranlar arasındaki ilişkiler ve ilişkilerin yönü değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, genel olarak hastanelerin kısa vadeli yükümlülüklerini yerine getirmede her hangi bir risk taşımadıkları belirlenmiştir.Hastanelerin alacak tahsil kabiliyetlerini yıllar itibariyle güçlendirdikleri görülmüştür. Korelasyon analizi sonucunda alacak devir hızının nakit oranı ve kısa vadeli borç devir hızı ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanarak tahsil edilen alacakların nakde dönüşerek kısa vadeli borçların ödendiği belirlenmiştir. Hastanelerin borç devir hızlarının alacak devir hızından daha fazla arttığı gözlemlenmiş bunun neticesinde tahsil edilen alacakların borçları karşılamaya yetmeyeceği ve ek çalışma sermayesine ihtiyaç duyulacağı belirlenmiştir.Hastanelerin aktifleri içerisindeki çalışma sermayesi tutarlarının ortalama 0,83 düzeyinde olduğu tespit edilerek, hastanelerin finansal performansları üzerinde çalışma sermayesi yönetimlerinin önemi ortaya konulmuştur. Çalışma sermayesi diğer ifadeyle dönen varlıkların büyük kısmını ise alacaklar kaleminin oluşturduğu tespit edilmiş ve bunun sonucunda ise, etkin bir çalışma sermayesi yönetimi için alacaklara ayrıca özen gösterilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.Hastanelerin öz sermaye karlılıkları ve aktif karlılıklarının paralel seyrettiği gözlemlenmiştir ve daha önce bu alanda yapılan çalışmalar neticesinde belirlenen sektör ortalamalarına kıyasla bir hayli düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda karlılık oranları ile diğer göstergeler arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Such as all companies, at public hospitals to be active of working capital management is important to financial profitability as well as to meet liabilities (solvency) and carry on activities. In this study, to investigate to the effectiveness of working capital management and current status of Ministry of Health Hospitals which have revolving founds in the province of Antalya is intended.In order to reach these objective, financial statements of years of 2005, 2006, 2007 and 2008 of 14 Ministry of Health Hospitals which have revolving founds in the province of Antalya were used. By using basic ratios and profitability ratios, ratio analyze was performed to this financial data which had been designed as ready to use. Additionally, relationships and direction of relations between the ratios were evaluated by Pearson Correlation Analyze.At the result of the study; generally, hospitals have not any risk to meet short term liabilities was observed.As the years, that the hospitals strengthened to their receivable collection abilities were observed. At the result of the correlation analyze, by determining to receivables turnover has positive direction relationship with cash ratio and short term debt turnover, short term debts were payed by courtesy of collected accounts receivable convert to cash was observed. Because of the debt turnover increasing was higher than receivables turnover, collected receivables will not cover to meet debts and to need additional working capital was determined..The working capital within assets of hospitals is level of average of 0, 83 were determined so, importance of the working capital management on the hospitals financial performance was displayed. The big part of the working capital , other words current assets is constituted by accounts receivable was determined and result of this , to have an efficient working capital management , must to give special attach importance to receivables is needed was concluded.Equity profitability and assets profitability of the hospitals progressed parallel was observed and they have been found very low level in comparison with sector averages which were found by the result of the studies which were done before in this area. As a result of correlation analyze, any significant relationships has been found between the profitability ratios and other indicators.