Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde (KOBİ) uluslararası finansal raporlama standartları taslağı ve bir endüstri işletmesi örneği
The schema of international financial reporting (IFRS) in small and medium sized enterprises (SMSE) and a sampling of an industrial firm
  1. Tez No: 241970
  2. Yazar: YUSUF ZİYA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Para ve Sermaye piyasalarının gelişmesi, uluslararası rekabetin artması, muhasebe sistemlerinin karmaşıklığı, kamuya bilgi vermenin öneminin artması finansal raporlama sürecini etkileyen önemli etmenlerdir. Ülkelerin finans piyasalarının gelişmesinde en önemli etmen şeffaflıktır. Kamuya bu bağlamda açıklanan finansal tabloların gerçekliği konusunda dürüstçe bilgi verilmesi gerekmektedir. Uluslararası bir finansal tablo hazırlama rehberinin olmaması ve ülkeler arasında farklı finansal tablo hazırlama yükümlülüklerinin olması şeffaflığı olumsuz etkilemektedir. Ayrıca farklı ülkelerde farklı muhasebe politikalarının uygulanması finansal tabloların karşılaştırılabilirliğini zorlaştırmaktadır.UFRS'nın kullanımı tüm dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Birçok ülke kendi muhasebe standartları ile UFRS'ları arasında harmonizasyon yapmaktadır. Günümüzde uluslararası alanda ortak muhasebe raporlama dili UFRS'dir. Avrupa'da hisse senetleri borsada işlem gören firmaları 2005 yılı itibari ile finansal tablolarını UFRS'ye göre hazırlamaktadır. Buna paralel olarak Türkiye dahil birçok ülke kendi muhasebe sistemlerini UFRS'na göre hazırlamakta ve hatta uygulamaya başlamıştır. Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 01.01.2005 tarihinden itibaren SPK'ya tabi şirketlerin UFRS'ye uyumlu şekilde muhasebe kayıtları tutmasını zorunlu kılmıştır.Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu'nun (TMSK) çıkardığı Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) UFRS'nı aynen set olarak kabul etmiştir. Türk Ticaret Kanunu Taslağı'da muhasebe uygulamalarında TMSK standartlarını referans göstermektedir.Öte yandan Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmeler ( KOBİ) kamusal sorumluluğu UFRS kullanması beklenen işletmelere nispeten çok daha az olan, halka açık olmayan işletmelere yönelik muhasebe ve finansal raporlama standartlarının hazırlanarak, KOBİ'ler için uluslararası arenada tek bir finansal raporlama dilinin geliştirilmesi ve uygulanması ihtiyacı gündeme gelmiştir.UMSK, KOBİ'ler için muhasebe ve finansal raporlama standartlarının geliştirilmesine yönelik bir proje başlatmıştır. Söz konusu proje ile ilgili olarak, Haziran 2004 tarihinde KOBİ'ler için hazırlanacak finansal raporlama standartlarının kapsam ve içeriğine ilişkin bir görüş UMSK tarafından kamuoyunun görüşlerine açılmış ve dünya üzerindeki pek çok ilgi grubunun söz konusu projeye destek ve katılımının sağlanması amaçlanmıştır.Yine Nisan 2005 tarihinde ise KOBİ Muhasebe Standartlarında yer alacak muhasebeleştirme ve ölçme esaslarına ilişkin bir anket yapılmış ve anket sonucu alınan görüşler doğrultusunda Taslak metin üzerindeki çalışmalara hız verilmiştir. Şubat 2007'de kamuoyunun görüşlerine açılan taslak metin için görüş alma süresi 30 Kasım 2007 tarihine kadar uzatılmış, uygulamaya ilişkin saha test çalışmalarına ise Haziran 2007'de başlanılmıştır. Bu aşamada oluşan görüşlere göre yapılacak değerlendirmeler sonucunda UMSK tarafından KOBİ standartlarının yayımlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The most important factors that influence the financial reporting process include the development of Money and Capital markets, the increase of international competition, the complexity of accounting systems and the increasing importance of briefing the media. The most important factor in the development of financial markets of the nations is transparency. Accurate information must be provided in the financial statements, which are made public. Lack of an international financial statement preparation guideline and the existence of varying financial statement preparation obligations between different countries also affect the transparency. The implementation of differing accounting policies in different countries make it even harder to compare the financial statements.Implementation of IFRS (International Financial Reporting Standards) is increasing in the world. Many countries are harmonizing their own accounting standards with the IFRS. Common accounting reporting language today is IFRS. The companies, which have their stocks dealt in the stock exchange, are preparing the financial statements as of 2007 in compliance with the IFRS. Many countries, including Turkey, have started to implement IFRS to the preparation of their own accounting systems IFRS. Turkish Capital Market Board (SPK) has necessitated that the companies, which are subject to SPK, will keep accounting records in compliance with the IFRS. Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) issued by Turkish Accounting Standards Board (TMSK) accept the IFRS as a set. Turkish Commerce Code Draft also makes reference to the TMSK standards in the accounting applications.On the other hand the necessity has arisen to prepare accounting and financial reporting standards for close corporations, which have a less public responsibility compared to the enterprises that are expected to implement IFRS, and to develop and implement a single financial reporting language for SME in the international arena. IASB has initiated a project for the development of accounting and financial reporting standards for the SME. A view concerning the scope and content of the financial reporting standards to be prepared by SME has been submitted for public approval in June 2004 and it has been intended that many interest groups in the world support and participate in the project. Again in April 2005 a survey regarding the accounting and measurement principles, which will be included in the SME Accounting Standards, has been conducted and the efforts on the Draft text have been accelerated in parallel with the views from the survey. The consultation period for the draft text, which has been submitted for public approval, has been extended until 30 November 2007 and the field test efforts regarding the application have been initiated in June 2007. It is expected that the SME standards are published by IASB at the end of the evaluation to be carried out in parallel with the incoming views.