Türki Cumhuriyetlerde uluslararası finansal raporlama standartlarına geçiş ve Türkmenistan örneği
The transition phase to the international financial reporting standardts in Turkic Republics and Türkmenistan example
- Tez No: 405600
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türki Cumhuriyetlerin Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına geçiş sürecini incelemek, Türkmenistan muhasebe düzenini açıklamak ve Türkmenistan Milli Muhasebe Standartları ile Uluslararası Finansal Raporlama standartlarını karşılaştırarak farklılıklarını ortaya koymaktır. Çalışma 3 bölümden oluşmakta olup ağırlıklı olarak literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ile ilgili genel bilgiler, Türki Cumhuriyetlerinde UFRS'lere geçiş çalışmaları ve Türki Cumhuriyetlerinde faaliyet gösteren menkul kıymet borsaları gibi konular açıklanmıştır. Türkmenistan muhasebe sistemi ve UFRS'lere geçiş sürecine ilişkin açıklamalar çalışmanın ikinci bölümünde ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise tam set UFRS'ler ile Türkmenistan Milli Muhasebe Standartları ve KOBİ UFRS ile KOBİ'ler için Türkmenistan Milli Muhasebe Standardı karşılaştırılmış ve farklılıkları ortaya koyulmuştur. Çalışma sonucunda bazı Türki Cumhuriyetlerde büyük, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde UFRS'ler aşamalı olarak birebir kabul edilirken bazı ülkelerde ise UFRS'ler temel alan Milli Muhasebe Standartları geliştirilerek kısmen kabul edildiği görülmüştür. Çalışmanın ana konusunu oluşturan Türkmenistan'da ise UFRS'ler ile Türkmenistan Milli Muhasebe standartları arasında önemli karlılıklar tespit edilmiştir. Söz konusu farklılıklar, kolaylık olması ve mevzuat gereği bazı paragraflarının kaldırılması ya da Türkmenistan mevzuatı gereği ilave paragrafların eklenmesi, bazı standartların ise birleştirilerek tek bir standart haline getirilmesi şeklinde gerçekleşmiştir. Ayrıca bazı standartlar ise henüz Türkmenistan Milli Muhasebe Standardı haline getirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The basic goal in this study is to examine the transition process to the international financial standards in Turkic Republics, explain the accounting system of Turkmenistan and comparing the national accounting system of Turkmenistan with International Financial Reporting Standards (IFRS), and stating the differences between them. This study consists of three parts and benefits mainly from the literature review methodology. General information about the International Financial Reporting Standards, the transition studies to the IFRS in Turkic Republics, and the topics like current security exchange system in Turkic Republics are explained in the first part. The Turkmenistan accounting system and explenations related to the transition process to IFRS's will be under debate in the second part. In the third part, full scale of IFRS's is compared with the national accounting standards of Turkmenistan, and IFRS's of SMSE's (Small and Medium Sized Enterprises) are compared with Turkmenistan's national accounting standars for SMES's establishing the differences. As a result of the study, it is seen that in some of the Turkic republics, in large, small and medium sized enterprises, all levels of IFRS's are completely accepted while in some other countries they are accepted and implemented partially improving the national standards based on the IFRS's. Considering the Turkmenistan national standards which is the basic subject of the study, it is seen that there are serious differeneces in terms of profitability between them and IFRS's. These differences are actualized as a product of integration of some standards, and elimination or addition of some sections based on Turkmenistan regulations or for simplification reasons. Some standards, however, are not accepted as Turkmenistan national accounting standards yet.