Türk Ticaret Kanunu, tasarısı ve Yargıtay kararları ışığında anonim şirketlerde azınlık hakları
Minority rights in incorporated companies in the light of Turkish Commerce code and bill, decisions of the Supreme Court
- Tez No: 241974
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Anonim şirketlerde karar alabilmek için belirli bir çoğunluğu sağlamak gerekir; yani anonim şirketlerde çoğunluk ilkesi hakimdir. Ancak mutlak olarak çoğunluğa göre karar almak, çoğunluğu elinde bulunduran pay sahiplerine nazaran az sayıda payı elinde bulunduran pay sahiplerinin menfaatlerine ters düşebilir. Bu nedenle çoğunluk konumundakilere karşı, azınlık konumundakilerin korunması gerekmiştir.Azınlık konumundaki pay sahiplerine tanınan ancak kullanılabilmeleri için belirlenen oranlar tarafından ileri sürülmeleri şart olan haklara azınlık hakları denilmiş ve kanuni düzenlemelerle bu haklar güvence altına alınmıştır. Böylece çoğunluk ile azınlık arasında denge kurulması amaçlanmıştır.Türk Ticaret Kanununda azınlık pay kavramı, esas sermayenin (en az) onda birini oluşturan payları ifade etmek üzere kullanılmıştır. Sermaye Piyasası Kanununda bu oran ödenmiş sermayenin yirmide biri olarak belirlenmiştir.Azınlık hakları incelenirken olumlu ve olumsuz olmak üzere ikili bir ayrıma gidilmiş; beş adet olumlu azınlık hakkı sıralandıktan sonra, olumsuz azınlık hakları da iki başlık altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Making decisions in incorporated companies requires the comprise of majority - the majority rule prevails in the incorporated companies. However, making decisions with only the absolute majority's decisions may cause conflict-of-interest with those of minority shareholders', who hold lesser shares when compared to majority shareholders. This requires the need of protection of minority shareholders against majority shareholders.Minority rights are those which have been granted to shareholders but need to be claimed by some predetermined ratios to be excercised. These rights have been guaranteed by legal arrangements. A seek for balance between the majority and minority decisions is intended.“Minority share”is defined to be the shares that constitute (at least) the 10 (ten) percent of capital stock in Turkish Commerce Code. In Capital Market Law, this ratio is determined to be 5 (five) percent of paid stock.A dual separation have been made when reviewing minority rights, namely the“positive,”and“negative;”after having reviewed 5 (five) positive minority rights, the negative minority rights have also been reviwed in 2 (two) categories.