Küreselleşmenin Türkiye'de uygulanan vergi politikalarına etkileri: 1989-2007 dönemi
Effects of globalization on tax politics in Turkey 1989-2007
  1. Tez No: 242001
  2. Yazar: ZEHRA PİRVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ŞİRİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
1980'lerden sonra hız kazanan küreselleşme sürecinin etkisiyle dünyadaki sosyal, kültürel ve ekonomik yapı gözle görünür bir dönüşüme uğramıştır. Bu dönüşümün bir gereği olarak ulus devletin ekonomideki ağırlığı gün geçtikçe azalmış ve ülkeler ekonomi politikaları alanında karar verirlerken diğer ülkelere bağımlı hale gelmişlerdir.Gelişmekte olan ülkeler, küreselleşme süreciyle birlikte serbestçe dolaşan sermayeyi ülkelerine çekebilmek için ekonomi politikalarını değiştirmişler ve vergi politikalarını da bu sürece uyumlaştırma çabalarına gitmişlerdir. Vergi sisteminde yapılan bu değişiklik öncelikle vergilerin yapısını değiştirmiştir. Ülkeye daha fazla sermaye çekmek amacıyla, sermaye kesimi üzerindeki vergiler azaltılarak ücretli kesim üzerindeki vergiler arttırılmış ve gelir dağılımında emek kesimi aleyhine bozulmalar meydana gelmiştir. Vergi sistemleri içinde dolaysız vergilerden dolaylı vergilere doğru bir dönüşüm meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
With the effect of accelerating globalization process after 1980?s, social, cultural and economical structure in the world has been observably transformed. As a requirement of this transformation, power of the national government on economy has decreased day by day and countries have become dependent to other countries while they are making decisions about economy politics.Developing countries have changed their ecenomy politics to captivate freely roaming capital to their own countries and tried to accomodate their tax politics to this globalization process. This modification of the tax system firstly changed the constitution of taxes. With the aim of captivating much more capital to the country, taxes on capital sector was decreased while employee sector taxes were increasing and income distrubition deteriorated against labour sector. A transformation from direct taxes to indirect taxes occured in tax systems