İşletmelerde çalışan sayısının yenilik başarımına etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effects of the number of employees in business enterprises on the innovation success
- Tez No: 242002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ.FİGEN GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknolojik yenilik rekabet avantajı kazanmanın ve bunu sürdürmenin itici gücüdür. İşletmeler pazarlara yeni ürünler ve hizmetler sunmanın yeni ve daha iyi yollarını keşfederek ve algılayarak rekabet avantajı yaratır. Bu yüzden işletmeler yeniliğin önemini kavramış olmalıdırlar.Bu tezde çalışan sayısına dayanılarak belirlenen işletme büyüklüğü ile yenilik başarımı arasındaki ilişki ele alınmıştır. Tezin amacı işletmelerin çalışan sayısındaki değişimin yenilik başarımı üzerinde yarattığı etkiyi ortaya çıkarmaktır.Tezin birinci bölümünde, yeniliğin önemine değinilerek, işletme büyüklüğü ile yenilik arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışma sonuçları sunulmuştur. İkinci bölümde kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırma yöntemi ele alınmış, işletme büyüklüğü ile yenilik başarımı arasındaki ilişki kimya sektöründe 2003-2007 yılları arasında yapılan analizler ile belirlenmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırma sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological innovation is recognized as a driving force for achieving and sustaining a competitive advantage. Companies create competitive advantage by perceiving or discovering new and better ways to compete in an industry to bring new products and services to market. So companies should have a clear understanding of the importance of innovation.This dissertation studies on relationship between innovation success and company size, which is determined according to number of employees. The aim of this research is to present the effects of the number of employees in companies on the innovation success.In this dissertation, chapter 1 explores importance of innovation and presents some research results that identify relationship between company size and innovation. Chapter 2 describes a comprehensive literature review. Chapter 3 presents the methodology of research and analyzes innovation performance related with company size in the chemistry industry between 2003-2007. Chapter 4 describes the conclusions .