Küreselleşmenin Türk vergi politikaları üzerindeki etkisi: 2003-2017 dönemi üzerine bir çalışma
The effect of globalization on Turkish tax policies: A studyon the period 2003-2017
  1. Tez No: 551476
  2. Yazar: YİĞİT SEVİNDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Economics, Finance, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Her alanda sınırsız bir etkiye sahip olan küreselleşme, ulus devlet anlayışının zayıflamasına paralel olarak devletin egemenlik gücünün en büyük göstergelerinden biri olan vergilendirme yetkisi üzerinde de etkili olmuştur. Küreselleşmeyle birlikte dinamik bir yapı haline gelen devletin, küresel vergi sorunları üzerinde bağımsız politika izlemesi de güçleşmiştir. Bu çalışmada küreselleşmenin Türkiye'de uygulanan vergi politikaları üzerinde meydana getirmiş olduğu etkiler 15 yıllık bir dönem kısıtı altında araştırılmıştır. Türkiye'nin küreselleşmenin olumsuz etkileri karşısında ne gibi önlemler aldığı, küreselleşmenin avantajlarından faydalanmak için ne gibi teşvikler uyguladığı vergi politikası çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması yönteminden faydalanılmıştır. Çeşitli kaynaklardan yapılan araştırmalar çerçevesinde 2003-2017 yılları arasında Türkiye'nin yabancı sermaye yatırımlarını çekmeye yönelik politikalar üzerinde yoğunlaştığı, bu kapsamda çeşitli teşvik ve indirimler içeren yasal düzenlemeler yapıldığı, bu politikalar sonucunda ise vergi türlerinin yapısı ve üretim faktörleri üzerindeki veri yükünün değiştiği; küreselleşmenin olumsuz etkilerini minimize etmeye yönelik çeşitli yasal düzenlemelerle önlemler alındığı; küresel vergisel entegrasyonun sağlanması amacıyla mevzuatta ve kurumsal yapıda düzenlemeler yapıldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, with far reaching implications in all areas, has also been effective on the taxational authority, which is one of the biggest indicators of the state's sovereignty power, in conjunction with the weakening of nation state idea. Pursuing of independent tax policies by the state has become more difficult, which itself has become a dynamic structure with globalization. In this study, impact of globalization on implementation of Turkey's tax policies is examined for a determined period of 15 years. Properties of preventative measures taken by Turkey against the negative effects of globalization and type of implemented incentives are examined within the scope of tax policy. In this study, literature review method among qualitative research methods was utilized. Research of various sources yielded these conclusions; in between 2003 2017 time period, Turkey concentrated efforts on policies to attract foreign capital investments, several legislative reforms containing incentives and deductions has been implemented for realization of this purpose, and as the result of these policies tax type structure and tax encumbrances on production factors transitioned and changed. On account of these occurances, several legislative reforms has also been implemented with the intend to minimize the negative effects of globalization, also adjustments to regulations and to organisational structure for achievement of global taxational integration has been undertaken.