Küreselleşme sürecinde Türkiye'de, 1980 sonrası vergi yapısının dönüşümü
The transformation of tax structure in Turkey during globalization after 1980
- Tez No: 531158
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Siyasal Bilimler, Finance, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
24 Ocak Kararları, 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile birlikte Türkiye'de yapısal bir dönüşümü gerçekleştirip ülkenin Dünya'ya eklemlenmesine yol açmıştır. Tezde, küreselleşmenin, 24 Ocak 1980 Kararları sonrası uygulanan neo-liberal politikalarla Türk vergi yapısına etkileri ampirik bulgularla açıklanmakta; egemenliği kullanırken ulus-devletin nasıl yetkisizleştirdiği araştırılmaktadır. OECD ve Maliye Bakanlığı'ndan elde edilen verilerle 1965-2014 arası, regresyon yöntemiyle 24 Ocak Kararları öncesi ve sonrası değişiklikler karşılaştırmalı olarak analiz edilerek, değişim açıklanmaktadır. Türkiye'de vergi yükü artmış, vergi yapısı dolaylı vergilerin ağırlık kazandığı, dolaysız vergilerin azaldığı, emeğin yoğun vergilendiği bir sisteme doğru evrilerek, sermaye ve girişimci gelirleri lehine, emek gelirleri aleyhine dönüşüme uğramış, süreçte sosyal adalet ve hukuk devleti ilkeleri ihmal edilmiştir. Türkiye özelinde gerçekleştirilen araştırmada, küreselleşmenin doğru anlaşılarak yorumlanması gerektiği, egemenlik yetkisinden verilen tavizlere dayalı kısa vadeli çözümler yerine hukukun egemen olduğu bir refah toplumu meydana getirecek etkin politikaların izlenmesinin önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Jan. 24th Decisions to perform a structural transformation in Turkey with a military coup September 12, 1980 led to the integration of the country to the world. In the thesis, the effects of globalization on the Turkish tax structure with neo-liberal policies implemented after the Jan.24, 1980 Decisions are explained by empirical findings; how the nation-state disqualifies when using sovereignty. With the data obtained from the OECD and the Ministry of Finance between year 1965 and 2014, by the multiple regression method, transformation is explained making comparative analysis with the changes before and after the 24 January Decisions. Tax burden in Turkey increased, as the tax structure has been evolved to a system where indirect taxes become dominant, direct taxes decrease and labour is taxed intensively, it has been transformed in favour of capital and entrepreneurial revenues against labour, while the principles of social justice and the rule of law in the process has been neglected. In the research, conducted on Turkey in particular, that globalization needs to be interpreted correctly and the significance of monitoring effective policies that will create a welfare society dominated by law has been emphasized instead of short-term solutions based on concessions given by the sovereignty authority.