2004 sayılı icra iflas kanununda düzenlenen icra suçları ve cezaları
Execution crimes
  1. Tez No: 242006
  2. Yazar: ERDOĞAN KARDEŞLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İcra-İflas Hukuku'nun diğer adı; cebri icra hukukudur. Cebri icra, borçların devlet kuvveti yardımı ile yerine getirilmesidir. Borçların kendiliğinden ödenmemesi durumunda, alacaklının cebri icra organlarına başvurması üzerine devreye giren ve gerektiğinde borçluya karşı zor kullanmayı da içeren hukuk dalına cebri icra hukuku denir.Kanun koyucu tarafından cebri icranın bizzat alacaklı tarafından yapılması yasaklanarak bu yetkinin münhasıran devlete ait olduğu belirtilmiştir.Ekonomik sorunların etkisiyle icra ceza yargılamasındaki iş yükünün ve buna paralel Yargıtay'a gelen işlerin sayısının giderek artması, icra ceza suçlarının önemini arttırmış ve incelemeye değer suçlar arasına girmesine neden olmuştur.Bu çalışmamızda giderek önemi artan icra suçları ayrıntılı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır.Birinci bölümünde ilk olarak icra suçlarının tarihsel gelişiminden bahsedilip; ikinci olarak, mukayeseli hukukta icra suçlarının nasıl düzenlendiği, bu suçların yabancı hukuklardaki yeri ele alınmıştır.İkinci bölümde; İİK 'da yer alan icra suçları ayrıntılı bir şekilde; her bir suç yönünden; kanun maddesi, suçun faili, mağduru, maddi unsurları, manevi unsuru, bu suçta görevli ve yetkili mahkeme, takip usulü, yargılama sonucunda verilebilecek kararlar ve zamanaşımı olguları ve bu suçların yargılamasında uygulanan usule ilişkin kurallar irdelenmiştir.Üçüncü bölümde; icra suçları bakımından ortak olan kurallar üzerinde durulmuştur. ?İcra Suçlarında Yargılama Usulü? genel başlığı altında; icra suçlarında görev, yetki, yargılama sujeleri, şikayet kavramı, icra suçlarında önödeme ve uzlaşma kavramları, zamanaşımı ve kanun yollarından bahsedilmiştir.Çalışmamızın dördüncü bölümünde; ?İcra Suçlarının Anayasaya Uygunluğu Sorunu ve Suçların Anayasa Mahkemesi Kararları Işığında İrdelenmesi? başlığı altında; İİK' da düzenlenen ve ?tazyik hapsi? ve ?disiplin hapsi? yaptırımını gerektiren icra suçlarının Anayasa'ya uygunluğu sorunu ele alınıp; yargı kararları ve doktrindeki tartışmalar ile birlikte çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Another name of Execution and Bankruptcy Law is law of compulsory performance. Compulsory performance is providing collection of payments of depths by the help of state power. Law of compulsory performance is the section of law which consists of power usage against the debtor in the event that the depths can not be paid voluntarily and provided that the creditor applies to the compulsory performance authorities.By the law maker execution of compulsory performance in person is prohibited to creditor, and it is stated that this authority is only given exclusively to the state. Due to the economic problems and burden of work about executive juridical proceedings and in parallel applications to the Appeal Court have been increased, and consequently; it has been increased importance of executive crime punishments and caused to be the worth crimes which are to be examined. In this study, it has been tried to examine in detail the execution crimes of which have great importance.At the first section, firstly historical developments of execution crimes have been mentioned; and secondly, how execution crimes have been organized in comprehensive law and their place in foreign law have been studied.At the second section, in detail , the execution crimes which take place in the Execution and Bankruptcy Law have been examined, taken in to account that each crime, article of laws, perpetrator of the crime, victim of the crime, monetary elements, immaterial elements, the assigned and authorized court of the crime, method of prosecution, likely decisions after jurisdictions, lapse of time, and applicable methods for jurisdictions of this crime.At the third section, regarding execution crimes the common rules have been studied. Under the general title of ?Methods of Jurisdictions for Execution Crimes? regarding execution role of crime , authority, jurisdiction topics, concept of complain, pre payment for execution crimes and concepts of compromising, lapse of time and ways of law have been mentioned.At the forth section of this study, ?The matter of being in conformity with Constitutional Law of execution crimes and under the title of ?Examining the crimes under the guidance of the decisions of Constitutional Court? ; the matter of being in conformity with Constitutional Law of the execution crimes which require sanctions of ?imprisonment pressure? and ?discipline imprisonment? which are organized in Execution and Bankruptcy Law have been studied and solved with juridical decisions and discussions at doctrine.