Bölgeselleşme ve bölgesel devlet modelleri
Regionalism and regional state modals
  1. Tez No: 242005
  2. Yazar: SERKAN PARILDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yerel ile devlet arasında bir ara kurum olarak görülen bölge; bazı ülkelerde güvenlik, idari, iktisadi, siyasi ve kültürel ve hizmet sunma gibi çeşitli nedenlerle oluşturulmuştur. Bunları bölgesel modeller olarak ele alabiliriz.Bölge bir yerel birim olabilir mi? Sorusuna klasik yerel birimlerin yerel halk tarafından seçilen nasıl bir karar organı, idari ve mali özerkliği varsa bölgenin de olabilir cevabına ulaşılabilir. Örnek olarak Fransa, İspanya ve Polonya' da ki bölgelerin sahip oldukları görev ve yetkiler gösterilebilir.Bölgenin ortaya çıkış amacı, incelediğim ülkelerde farklıdır. Yani her ülkenin bölgeselleşme süreci nevi şahsına münhasırdır. Örneğin İspanya' da özerk topluluklar denilen bölgeler ile kültürel ve siyasi; Fransa'da güvenlik, iktisadi ve idari, Polonya'da idari ve iktisadi bölgeselleşme yapıları söz konusudur. Bu bağlamda bahsedilen ülkelerin üniter devlet biçimlerinin de olduğu göz önüne alınırsa, bölgeli üniter devlet biçimlerinin var olabileceğini belirtebiliriz. Bölgeli bir devlet biçimi tek merkezden idare edilen üniter devlet yapısını zayıflatmayabilir bilakis bütünlüğü koruyabilir. Bundan kasıt, alan düzenlenmesi ile coğrafi dağılım içerinde insan kaynağının, zenginliklerin, doğal kaynakların ve iktisadi faaliyetlere bağlı optimum alanın belirlenmesinde bölge bir idari örgütlenme modeli olarak kabul edilebilir. Avrupa Birliği'nin de bu yönde ki yapılanmaları Bölgesel Kalkınma Ajansları oluşumları ile desteklediğini belirtebiliriz.Bu çalışmada bölge modelleri ve optimum büyüklükte idari örgütlenmeler ile etkinliğin sağlanabileceğine değinilerek, bölge mefhumunun merkeze karşı çevrenin yeniden tanımlanması olarak üniter devletin biçiminde yaşanan bir evrimden ülke örnekleriyle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The region, which is an intermediate establishment between local and state, is occured for different reasons like, safety, adminitrative, economic, political and cultural and service supplying in several states. We can handle all of these as regional modals.We answer the question of ?could have region be a local unit?? If a decision making body which as chosen by the local people has administrative and fiscal autonomy, the region can have.We can show an example duties and powers which are given to regions in France, Spain and Poland. The main point arising regions are different each conutry which are analysed. In this context, each country?s process of regionalism is original and specific. For example, Spain has cultural and politics regions , which are calling ?autonomies sociteies?. France has safety, economic and adminisitrative regions. Poland has administrative and economic regions. To consider mentioned states also has unitar states. We can say there can be regional and unitar state with together in the same state.In addition, the type of regional state which is governed by solely centre may not it make weak. Even it can conserve holistic. That means the region it can accept as a modal of administrative structure for arrangement of areas with in dispersal of geograpichal sources of human, wealty, natural sources and economic activity. It can specify that the European Union is built up this structure with Regional Development Agencies.In this study, it handled region modals and optimal size of administrative organizations make efficieny and discussed that and evolution on state types from region concept to redefination perifery across to centre.