İcra suçları
Execution crimes
- Tez No: 302146
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA TANRIVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Alacaklıların devlet kuvvetinin yardımı ile alacaklarını nasıl tahsil edeceklerini düzenleyen hukuk dalına icra ve iflas hukuku denir.Alacaklının borçlusundan olan alacağını zor kullanarak alması yasaktır. Bu durum 5237 sayılı TCK'nun 150.Maddesinde yaptırım altına alınmıştır. Zor kullanma yetkisi devlete aittir. İşte İcra hukukunun konusu , tespit edilmiş borcun yetkili organlar tarafından borçludan temin edilip alacaklıya teslimini içerir.Cebri icra tedbirleri sadece borçlunun mal varlığı içindir. Eski hukuk sistemlerinde rastlanan borçlunun borcunu ödeyinceye kadar hapis edilmesi yani borç için hapis yasağı modern hukuk sistemlerinde olduğu gibi hukukumuzda da mevcut değildir. Fakat borçlunun mallarını ve mallarının nerede olduğunu tespit edebilmek için bazı hallerde hapis yoluna başvurulabileceği kabul edilmiştir.İcra suçları, icra takiplerinde alacağın tahsilinde ,alacaklının alacağını almasını önlemek amacıyla borçlu ile ona yardım edenlerin gerçekleştirdikleri ve kanun koyucu tarafından onaylanmadığı için yaptırıma bağlanan eylemleridir. Bu eylemler için öngörülen cezalara da icra ve iflas cezaları denir.İşte tez çalışmamızın konusu 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanunu'nda öngörülmüş icra suçlarıdır.Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır;Birinci bölümde genel olarak icra suçları kavramı, icra suçlarının tarihsel gelişimi, mukayeseli hukukta icra suçları, icra suçlarının kanunda düzenleniş şekli ile tasnifi, icra suçlarının Anayasa'ya ve evrensel hukukauygunluğu sorunu,icra suçlarında adil yargılama ilkesi ele alınmıştır.İkinci bölümde, İcra ve İflas Kanunu'nda öngörülmüş olan icra suçları ayrı ayrı ele alınıp her suç ayrıntılı olarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise icra suçlarının yargılama usulü ele alınmıştır. Bu bağlamda icra ve iflas suçlarında görev ve yetki, şikayet, uzlaşma, zaman aşımı ve kanun yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The branch of law which regulates how the creditors will collect their credits with the help of State force is named the Execution and Bankruptcy Law.Creditors are prohibited by law to collect their credits from the debtors by force. The authority of using force belongs to the State. The subject of the Execution Law includes the delivery of debts to creditors after collecting determined debts from the debtors by the authorized organs.Coercive enforcement measures are only assets of debtors. Penalty of imprisonment because of the debts does not exist in Turkish legal system as well as universal law. However, in order to determine the assets of debtors and where the assets are the application of imprisonment in some cases are accepted.The offences of the enforcement consist of the actions of debtors and of the person who help them which aim to prevent creditors to collect their credits and not authorized by law and require sanctions. Penalties for these kinds of actions are called the penalties of the execution and bankruptcy.The subject of the thesis is the penalties of the execution which are regulated by the Law of Execution and Bankruptcy numbered 2004.This study consists of three chapters.In the first chapter, the term of enforcement offences, historical development of enforcement offences, enforcement offences in comparative law, the methods and classification of enforcement offences and regulations, the issue of compatibility of the execution rules with the Constitution and universal law and the principle of fair hearing are examined.In the second chapter, the offences of execution which are regulated by the Law of Execution and Bankruptcy are analyzed one by one and in detail.In the third chapter, the method of procedure in execution offences is studied. In this context, duty and authority in the offences of execution and bankruptcy, complaints, settlement, prescription and courses of law are examined.