Sayram Sûfîleri hakkında bir risâle[300a-341a]
A risale about Sayram's Sufis
  1. Tez No: 242010
  2. Yazar: SERPİL YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, Sayram Sûfîleri Hakkında Bir Risâle adlı eserin içerik, dil ve söz varlığı açısından ve Türk dili tarihine katkıları bakımından incelenmesidir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Yesevîlik hakkında temel kaynaklar verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamıza konu olan eserin transkripsiyonlu metni verilmiştir. Metin kurulurken elde edilen tek nüsha esas alınmış, yapılan eklemeler köşeli parantez içinde ([ ]) yazılmıştır. Yanlış ve eksik yazımlar dipnotlarda gösterilmiştir.Üçüncü bölümde ele alınan metnin dil ve yazım özellikleri incelenmi?tir. Metin dil özellikleri bakımından Eski Özbekçenin hususiyetlerini göstermektedir. Çalışmamızın dördüncü bölümünde metinde geçen bazı özel isimler, tarihî şahsiyetler ve yer adları hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde ise metnin sözlük ve dizini verilmiştir. Dizin yapılırken Reşit Rahmeti Arat'ın Kutadgu Bilig adlı eserindeki dil bilgisi sıralaması esas alınmış; Türkçe kelimelerin etimolojisi verilmiştir. Ekler bölümünde ise Fuad Köprülü'nün Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar adlı eserinden yararlanılarak Yesevîlik silsilesi tablosu ve eserde geçen coğrafyanın daha iyi anlaşılması için Faruk Sümer'in Eski Türklerde Şehircilik adlı eserinden yararlanılarak Sayram şehri ve civarının coğrafî bir haritası eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is an investigation to the content, language, vocabulary and contribution to the Turkish language of the Yesevî creation miracle and legend named Sayram Sûfîleri Hakkında Bir Risâle. This is a study in five chapters. The first chapter is a study of the context of fundamental references to Yesevîsim.The second concentrates on the transcription of this text. Committed additions are written in square brackets. Wrong and missing text is shown using footnotes. This paper is based on the only available copy. The third chapter chapter is an investigation into language, dictation features and characteristics of the old Uzbek. Brief information about his special names, historical personalities and name of places mentioned at the text are given in fourth chapter of our study. A dictionary and grammatical index based on Reşit Rahmeti Arat?s Kutadgu Bilig make up chapter five. An etymology of Turkish words is given. In the appendix is a table of Yesevîsim taken from Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar written by Fuad Köprülü and a map of Sayram taken from Eski Türklerde Şehircilik written by Faruk Sümer.