A comparative analysis on the immigration policies of Germany and Turkey within the context of Afghan immigration
Afgan göçü bağlamında Almanya ve Türkiye'nin göç politikaları üzerine karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 722010
  2. Yazar: HAMED AHMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELHA ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Literatürde Afgan göçmenleri ele alan az sayıda çalışma vardır. Bu nedenle, tezin literatüre katkı açısından önemlidir. Türkiye ve AB ülkeleri farklı dönemlerde göç dalgalarıyla karşılaşmışlardır. Özellikle AB ülkeleri, göçmenler tarafından güvenlik, ekonomik ihtiyacı ve eğitim gibi beklentilerini karşılayabilecek ülkeler olarak görülmüşlerdir. Türkiye ilk başlarda hedef ülkeye ulaşmada, geçiş ülkesi durumunda iken, daha sonraları AB'ye geçişin zorlaşması, şartların diğer ülkelere daha iyi görülmesi, din-kültür benzerliği nedenleriyle hedef ülke haline gelmiştir. Afganistan göçmenlerinin Türkiye'ye göç etmelerinin başlıca nedenleri, din-kültür benzerliği, tarihi ilişkileri, güvenlik ve sosyal durumdur. Afganistan'da, 1973 yılında yapılan darbe ile ülkede güvensizlik baş göstermiştir. İlk göç dalgaları başlamıştır. Bu göçler yoğun olarak Pakistan ve İran ülkelerine olmuştur. 1979 yılında SSCB'nin Afganistan'a girmesiyle durum daha da ciddileşmiş, 10 yıl boyunca Afganistan Sovyet Rusya ile savaşıyor ve 1989'da SSCB Afganistan'dan çıkmıştır.Bunun sonrasında iç savaş başlıyor. 1995-96 yıllarında Taliban devreye giriyor, ta ki 2001 yılına kadar.11 Eylül olaylarının ardından ABD ordusu NATO ülkeleriyle birlikte Afganistan'a giriyor ve Taliban'ın etkisi ortadan kalkıyor. 2002 yılında Afganistan'da seçimler oluyor, İran ve Pakistan'a göç eden vatandaşlar ülkedeki durumun istikrar kazandığını düşünerek ülkeye geri dönüyorlar. 2010 yılından sonra yavaş yavaş Afganistan'da tekrar istikrarsızlık baş gösteriyor, insanlar tekrar göç etmeye başlıyorlar. Bu göç dalgası AB, Türkiye ve İran ülkelerine yönelmiştir. Bu tezin amacı, Afganistan göçlerinin genel durumunu, göçmenlerin yaşam şartlarını gözler önüne sermek ve Afgan göçmenlerinin özellikle 2000 yılından sonra Türkiye ve AB ülkelerini ekonomik, siyasi ve güvenliğe olan etkilerini analiz etmektir. Yapılan bu çalışmada, önce göç tanımı yapılacaktır. Daha sonra Afganistan siyasi ve ekonomik tarihi incelendikten sonra, Afgan vatandaşları, göçe zorlayan nedenler analiz edilecektir. Türkiye'nin göç politikalarından ve zaman içinde değişen göç anlayışından, Afgan göçmenlerin Türkiye ve AB ülkelerindeki genel durumu, AB'nin ve Türkiye'nin göçe yönelik politikaları, AB'nin yasadışı göç ile mücadele politikaları değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme, hem AB'nin politikalarında, hem Türkiye'nin göçe yönelik politikalarının yeniden değerlendirilmesinde ışık tutabilecektir. Türkiye'nin mülteci politikası, uluslararası toplum tarafından katı olarak görülüyor ve sıklıkla eleştiriliyor. Türkiye'nin İskan Kanunu uyarınca uyguladığı etnik ayrımcılık nedeniyle. Türkiye'nin mülteci politikası, göç hareketlerinin değişkenliği nedeniyle oldukça dinamiktir. Tez hipotezi, Almanya'daki göçmen politikasının yasal yapısının, Türkiye'deki göçmen politikasının yasal yapısı kadar destekleyici olmamaktadır. Çünkü Almanya, göçmenlerin işgücü açığını kapatmak için yumuşat ve açık kapı politikasını uyguluyor, ancak vasıfsız ve eğitimsiz göçmenler konusunda yeterince destekleyici değil.
Özet (Çeviri)
Studies on Afghan migration are limited in the literature. Therefore, this thesis is significant for contributing to the literature. Turkey and EU countries have encountered waves of migration in different periods. Especially, the EU countries were seen by migrants as countries that could meet their expectations such as security, economic needs and education. At first, Turkey was a transit country used to going to the destination countries, and then it became a destination country due to the difficulty of crossing to the EU, the conditions are seen better than other countries and the similarities of religion and culture. The major causes of Afghanistan immigrants to migrate to Turkey are religion and cultural similarities, historical relations, feeling secure of their lives and having better social situations. After the 1973 coup, insecurity in Afghanistan arose in the country. The first waves of immigration started. The first migrations were mainly towards Pakistan and Iran. After the USSR entered Afghanistan in 1979, Afghanistan was at war with Soviet Russia for 10 years. Even though the USSR left Afghanistan in 1989, the civil war began in 1996. Taliban controlled Afghanistan until 2001. After the 9/11 attack in the USA, the US army invaded Afghanistan together with NATO allies. The Taliban's influence disappeared. Elections took place in Afghanistan in 2002, citizens who immigrated to Iran and Pakistan think that the situation in the country has stabilized and return back to the country. After 2010, instability started again in Afghanistan, and people began to migrate again. This wave of migration was directed towards the countries of the EU, Turkey and Iran. The aim of this thesis, to reveal the general situation of Afghan migrations, the living conditions of immigrants and especially after 2000, it is to show the economic, political and security impact of Afghan migrants on Turkey and EU countries. In this study, migration, history of Afghanistan, Turkey's immigration policy and and the understanding of immigration that changes over time, the general situation of Afghan immigrants in Turkey and EU countries, the formation of EU on immigration policies, the illegal immigration policy of the EU, immigration and political dialogue between Turkey and the EU have been mentioned. Turkey's refugee policy is considered strict and frequently criticized by the international community. Due to the ethnic discrimination that Turkey applies in accordance with the Settlement Law, Turkey's refugee policy can be considered strict. Turkey's refugee policy is very dynamic due to the variability of migration movements. The thesis hypothesis is that the legislative structure of immigration policy in Germany is not as supportive as the legislative structure of immigration policy in Turkey. Germany applies the soft and open door policy for migrants to fulfill the gap in labor force, but it is not supportive enough in the case of unskilled and uneducated migrants.