Şizofreni hastalarinin psikiyatrik tedavilere olan tutumlari
The attitudes of schizophrenia patients toward psychiatric treatments
  1. Tez No: 242011
  2. Yazar: AYŞE HÜMEYRA ALICIKUŞU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN VIRIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Şizofreni hastalarının psikiyatrik tedavilere karşı tutumlarını incelemek, tedavi sürecine olumlu katkı sağlayabilecek değişkenlerin belirlenmesi açısından önemlidir. Çalışmamız Kahramanmaraş Devlet Hastanesi ve Kahramanmaraş Yenişehir Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniklerine başvurmuş, şizofreni tanısı almış, akut psikotik dönemde olmayan, ayaktan tedaviye devam eden, çalışmaya katılmaya gönüllü 76 şizofreni hastası ile yapılmıştır. Bu hastalara öncelikle sosyodemografik bilgi formu doldurulmuş, ardından ilaç tutum envanteri (DAI-10), tedavi sürecini değerlendirme ve elektokonvülsif tedavi değerlendirme anketi uygulanmıştır. Alınan sonuçlara göre şizofreni hastalarının %59.2'sinin ilaç tedavisine yönelik tutumu olumlu, %40.8'inin tutumu olumsuzdur. Sosyodemografik veriler ile ilaca yönelik tutumlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Doktorun hastaya karşı ilgili tavrının olumlu tutum geliştirmede etkili olduğu saptanmıştır. Bunun yanısıra ilacı doktora danışmadan bırakmama ve ilaç takibi yapma gibi davranışlar ile ilaca yönelik tutumlar arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, doktorun hastaya yönelik tavrının, tedavi sürecinde ilaca yönelik tutumu belirleyen en önemli etkenler arasında olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of schizophrenia patients toward pychiatric treatments is important for determining the variables that can positively contribute to the treatment process. Our study enrolled 76 volunteered schizophrenia patients applied to Kahramanmaraş State Hospital and Kahramanmaraş Yenişehir State Hospital, were diagnosed as schizophrenia and were on their outpatient treatment. Initially, sociodemographic information form was filled by patients, then drug attitude inventory, treatment process evaluation questionaire and electroconvulsive treatment questionaire were applied. According to the results, 59.2 % of the patients' attitude to drug treatment were positive, 40.8 % were negative. There was not any significant correlation between sociodemographic data and attitude towards drug treatment. Concerned behaviour of doctor has been found to be effective for developing positive attitude. In addition, there was a significant correlation between attitude towards drug, drug follow-up, and no cessation of drug without doctors advice. In conclusion, doctor's behaviour to patient is believed to be one of the most important factors determining the attitude towards drug during treatment process.