Denizli yöresindeki alabalık işletmelerinde yersınıa ruckerı varlığının araştırılması
Existing of Yersinia ruckeri at salmo trout fish farms in Denizli region
  1. Tez No: 242025
  2. Yazar: SELAMİ OKKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TOLGA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) önemli ekonomik kayıplara neden olan Yersinia ruckeri bakterisinin bölgedeki durumunu ortaya koymayı amaçlamıştır.Bu amaçla il merkezi ile Acıpayam, Çal, Çameli ve Çivril ilçelerinde bulunan toplam 76 çiftlikten 152 adet numune alınmıştır.Saha çalışması Haziran 2008 ile Mayıs 2009 arasındaki sürede yapılmıştır. Haziran, temmuz, kasım, şubat ve mayıs aylarında olmak üzere 5 farklı dönemde numune alınmıştır.Yapılan laboratuar çalışmaları sonucunda Haziran 2008 ve Temmuz 2008'de toplam 16 çiftlikten numune alınmış hastalık teşhisi yapılamamıştır. Kasım 2008'de 14 çiftlikten numune alınmış, 5 adet çiftlikte Yersinia ruckeri tespit edilmiştir. Şubat 2009'da 35 çiftlikten numune alınmış, 3 adet çiftlikte Yersinia ruckeri tespit edilmiştir. Mayıs 2009'da 11 çiftlikten numune alınmış 5 adet çiftlikte Yersinia ruckeri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is exhibiting situation of Yersinia ruckeri which causes economical losses in this area.For this research, 152 unit of samples are taken from 76 fishfarm in Denizli, Acıpayam, Çal, Çameli and Çivril.Fieldwork was done during the period of June 2008 and May 2009. Samples are collected in different five seasons which are june, july, november, february and may.Results of laboratory studies shows us samples that collected from16 fishfarms in June 2008 and July 2008 have no evidence of any kind of disease. Samples that were collected from 14 fishfarms in November 2008, Yersinia ruckeri is detected from 5 fishfarms. Samples that were collected from 35 fishfarms in February 2009, Yersinia ruckeri is detected at 3 fishfarms. Samples that were collected from 11 fishfarms in May 2009, Yersinia ruckeri is detected at 5 fishfarms.