Köpeklere Tepoksalin, Meloksikam ve Karprofenin ağız yolu ile uygulanmasını takiben karşılaştırmalı farmakokinetikleri
Comparative plasma dispositions of Tepoxalin, Meloxicam and Carprofen following oral administration in dogs
  1. Tez No: 242029
  2. Yazar: ÜMİT KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada tepoksalin, meloksikam ve karprofenin köpeklere ağız yolu ile sırasıyla 10 mg/kg, 0.2 mg/kg ve 2 mg/kg dozda uygulanmasını takiben farmakokinetik profillerini belirleyerek karşılaştırmak amaçlandıAraştırmada deneme hayvan materyali olarak canlı ağırlıkları 15-20 kg arasında değişen, 2-5 yaşlı, karışık ırk toplam 18 sağlıklı köpek kullanıldı. Köpekler ortalama canlı ağırlıkları dengeli olacak şekilde, herbiri 6 hayvan (4 erkek, 2 dişi) içeren tepoksalin (Grup I), meloksikam (Grup II) ve karprofen (Grup III) olmak üzere üç gruba ayrılarak ayrı bölmelere konuldu. Gruplara ayrılan hayvanlardan grup I'dekilere 10 mg/kg dozda tepoksalin (TPX), grup II'dekilere 0.2 mg/kg dozda meloksikam (MLX), grup III'deki hayvanlara ise 2 mg/kg dozda karprofen (CRP) ağız yolu ile uygulandı. İlaç uygulamadan bir gün önce ve ilaç uygulamasını takiben 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 72 ve 96. saatlerde vena cephalica antebrachii (sephalik ven)'den kan örnekleri (5ml) heparinli tüplere alındıÇalışma süresince ilaç uygulanan hayvanlarda herhangi bir yan etki gözlenmedi. Tepoksalin, meloksikam ve karprofenin ağız yolu uygulanmasını takiben ilaçlar plazmada 1. saat ile 96. saat arasında, tepoksalinin asit metaboliti ise 1. saat ile 16. saat arasında tespit edilebildiSonuç olarak, tepoksalin, meloksikam ve karprofenin ağız yolu ile uygulanmasını takiben karprofenin absorbsiyonunun daha hızlı (tepoksalin için tdoruk: 4.00±2.97 saat, meloksikam için tdoruk: 5.00±1.41 saat, karprofen için tdoruk: 2.20±0.45 saat), maksimum plazma yoğunluğunun daha yüksek (tepoksalin için Ydoruk: 13.10±3.36 µg/ml, meloksikam için Ydoruk: 0.39±0.13 µg/ml, karprofen için Ydoruk: 13.10±3.36 µg/ml) ve eğri altı alanının (tepoksalin için EAA: 16.98±12.51 µg.s/ml, meloksikam için EAA: 17.99±4.97 µg.s/ml, karprofen için EAA: 337.34±152.59 µg.s/ml) ise daha geniş olduğu saptandı. Ortalama kalış süresi (OKS) (tepoksalin için OKS: 25.64±12.21, meloksikam için OKS: 56.03±13.62, karprofen için OKS: 25.35±10.15) ve yarılanma ömrü (t1/2?z) (tepoksalin için t1/2?z: 19.77±9.9, meloksikam için t1/2?z: 37.91±9.15, karprofen için t1/2?z: 17.02±6.95) ise meloksikamda en uzun olarak belirlenmiştirBu çalışmada köpeklerde yaygın olarak kullanılan nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlardan tepoksalin, meloksikam ve karprofenin tavsiye edilen dozlarda ağız yolu ile uygulanmasını takiben farmakokinetik parametreleri karşılaştırıldı ve karprofenin en kısa sürede plazmada en yüksek yoğunluğa ulaştığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine and compare the pharmacokinetic profiles of tepoxalin, meloxicam and carprofen after oral administration in dogs at doses of 10 mg/kg, 0.2 mg/kg and 2 mg/kg bodyweight, respectivelyA total of 18 cross-bred healthy dogs, 2-5 years old and weighing 15?20 kg was used in the study. The animals were allocated into three groups of six such that the mean weight of animals in each group was similar. In Group I tepoxalin (TPX) was given orally at a dose rate of 10mg/kg , in Group II meloxicam (MLX) was given orally at a dose rate of 0.2 mg/kg and in Group III carprofen (CRP) was given orally at a dose rate of 2 mg/kg. Heparinized blood samples (5ml) were collected from vena cephalica antebrachii one day prior to drug administration then at 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 16, 24, 32, 40, 48, 56, 72 and 96 hours post-treatmentNo adverse response was observed for any of the treatments during the study. TPX, MLX and CRP were detected in plasma between 1 h and 96 h, with acid metabolite of tepoxalin was detected 1 h and 16 h after oral administrationThe results indicated that CRP produced a significantly higher maximum plasma concentration (Cmax:13.10±3.36 µg/ml) with rapidly absorption (tmax: 2.20±0.45 h) and larger area under the concentration vs. time curve (AUC: 337.34±152.59 µg.s/ml) as compared with MLX (Cmax: 0.39±0.13 µg/ml, tmax: 5.00±1.41 h, AUC: 17.99±4.97 µg.s/ml) and TPX (Cmax: 13.10±3.36 µg/ml, tmax: 4.00±2.97 h, AUC: 16.98±12.51 µg.s/ml) following oral administration of each drugs. In the group that meloxicam was given, the mean residence time (MRT) (MRT: 25.64±12.21 h for TPX; MRT: 56.03±13.62 h for MLX; MRT: 25.35±10.15 h for CRP) and the half life (t1/2?z) was significantly longer (t1/2?z:19.77±9.9 h for TPX; t1/2?z: 37.91± 9.15 h for MLX; t1/2?z: 17.02±6.95 h for CRPIn this study, regarding tepoxalin, meloxicam and carprofen, three of nonsteroidal antiinflammatory with common usages in dogs at recommended therapeutic doses, with oral administration were compared in pharmacokinetical parameters and as a result, carprofen was found significantly the highest in rate to reach the maximum concentration in plasma.