Sıçanlarda TNBS (Trinitro benzen sülfonik asit) ile oluşturulmuş deneysel kronik kolit modelinde angiotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ile angiotensin reseptör blokörlerinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of angiotensin converting enzyme inhibitors and angiotensin receptor blockers effects on TNBS (trinitro benzene sulphonic acid) induced experimental chronic colitis model in rats
  1. Tez No: 242030
  2. Yazar: TANSU ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yangılı bağırsak hastalıkları ile ülseratif kolit ve Crohn hastalığı etyolojisi kesin bilinmeyen ve muhtemelen immünolojik olaylara bağlı gastrointestinal sistemde kronik değişikliklere neden olan hastalıklardır. Bu çalışma sıçanlarda trinitro benzen sülfonik asit ile oluşturulmuş deneysel kronik kolit modelinde angiotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri ile angiotensin reseptör blokörlerinin etkilerinin karşılaştırılmasını amaçlamıştır.Bu amaçla ağırlıkları 200-250 g arasında değişen 48 adet Wistar erkek sıçan kullanıldı. Hayvanlar 3 gruba ayrıldı, her grupta 16 hayvan vardı. TNBS deneysel kronik kolit modeli oluşturulduktan sonra hayvanlara losartan ve kaptopril verildi. Ardından hayvanlar üç ve yedinci günlerde sakrifiye edilerek lezyonlu bağırsak dokuları histopatolojik yönden incelendi. İlaçların etkinliklerini belirlemek amacıyla malondialdehit, myeloperoksidaz, hidroksiprolin ve glutasyon analizleri gerçekleştirildi.Biyokimyasal parametreler ve histopatolojik inceleme sonucunda kaptopril ve losartanın kronik kolit modelinde iyileşme sağladığı belirlendi. Malondialdehid, hidroksiprolin ve glutasyon değerlerine bakıldığında kaptopril grubunda losartan grubuna göre belirgin bir iyileşmenin olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease, ulserative colitis and Crohn disease are illnesses which cause chronic changes in gastrointestinal system, their etiology is not known exactly and probably related to immunological events. This study is intended to compare the effects of angiotensin converting enzyme inhibitors and angiotensin receptor blockers on trinitro benzene sulphonic acid induced experimental colitis in rats.For this purpose, 48 wistar male rats which weighs between 200-250 g were used. Animals were divided into 3 groups, each group was containing 16 animals. Losartan and captopril were given after induction of TNBS colitis. Animals were sacrificed on third and seventh day, intestinal lesions were investigated pathologically. Also malondialdehyde, myeloperoxidase, hydroxyprolin and glutathione analysises were performed to determine the effectiveness of drugs.As the result of biochemical parameters and histopathological investigation, improvement was determined in chronic colitis model by losartan and captopril. When malondialdehyde, hydroxyprolin and glutathione values were considered, significantly amelioration was determinated in captopril group than losartan group.