Mitral kapak replasmanı yapılan olgularda atriyal fibrilasyon nedeni ile uygulanan radyofrekans ablasyonun etkinliği; kısa ve orta dönem sonuçları
Effects of combined mitral valve replacement and radiofrequency atrial ablation in chronic atrial fibrillation;short and midterm results
  1. Tez No: 242057
  2. Yazar: SEDAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EKİM, DOÇ. DR. MUSTAFA TUNCER, YRD. DOÇ. DR. DOLUNAY ODABAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇÇalışmamızdan Kronik Atriyal Fibrilasyonlu, mitral kapak hastalığı bulunan ve kliniğimizde mitral kapak replasmanı yapılan olgularda intraoperatif uyguladığımız Radyofrekans Ablasyon'un (RF ) etkinliğinin belirlenmesi, kısa ve orta dönem sonuçlarının literatür ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.ÇALIŞMANIN YAPILDIĞI YERYYÜ Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi AD ? VANMATERYAL VE METODHaziran 2004 ve Nisan 2009 Tarihleri arasında kliniğimizde kronik atriyal fibrilasyonlu 25 hastaya Meditronic cardioblade cerrahi ablasyon kalemi ile radyofrekans ablasyon tedavisi uygulandı. Olguların 12 (%48 ) si erkek 13 (%52 ) ü bayan olup, yaşları 23 ile 67 arasında değişmekte ve ortalama yaşta 43,2 ± 10,6 idi. Hastaların fonksiyonel kapasiteleri NYHA sınıflamasına göre 6 sı (%24 ) sınıf II, 16 sı (%64 )sınıf III, 3 ü (12) ise sınıf IV idi. Bütün hastalara standart 12 derivasyonlu EKG ve Ekokardiyografi yapıldı. 40 yaş üzeri hastalara muhtemel bir koroner arter hastalığını saptayabilmek amacı ile koroner anjiyografi yapıldı. Hastalar taburculuklarından itibaren 1.ay, 3.ay, 6.ay ve 9.aylarda standart 12 Derivasyonlu EKG, Transtorasik Ekokardiyografi ile ve gereğinde Holter monitarizasyonu ile takip edildi.BULGULARUygulanan yöntem den kaynaklanan herhangi bir komplikasyon gözlenmedi. Ameliyat sırasında ve hastanede ölüm olmadı. Ameliyat sonrası 13 hastada sinüs ritmi sağlandı. Hastaların 3 ünde postoperatif dönemde SVT gelişti. Antiaritmik tedavi sonrası hastalarda sinüs ritmi tesis edildi. Hastalarımızın 16 sı sinüs ritmi ile taburcu edildi. Ortalama takip süresi 9 aydı.9 aylık takip sonunda 16 hastamız sinüs ritminde kaldı.SONUÇ: Radyofrekans Ablasyonu romatizmal kökenli mitral kapak hastalarında Mitral kapak cerrahisiSonrası sinüs ritminin ve atriyal fonksiyonların geri dönmesinde etkili ve yararlı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The aim of this study is to evaluate the endocardial radiofrequency ablation for the patients with mitral valve disorders and cronic atrial fibrilation during mitral valve operationINSTUTATION: Yuzuncu Yıl University Faculty of Medicine Department of Cardivascular Surgery ?VANMATERIALS AND METHODS: Between June 2004 and April 2009; 25 patients with mitral valve diseases associated chronic atrial fibrilation underwent valve replacement and endocardial radiofrequency ablation with cardioblade meditronic ablation pen at YYU Hospital, Department of Cardiovascular surgery. There were 12 (%48) male and 13 (%52) female patients ranging in age from 23 to 67 years, with a mean age of 43,2 ± 10,6 years. The functional capacity of the patients were Class II in 6 (%24), Class III in 16 (%64), Class IV in 3 (%12) according the NYHA functional classification. At the preoperative period all patients were evaluated by 12 lead ECG, Transtorasic Ecocardiyograhy (TTE). For the patients over 40 years old coronary angiography was performed to rule out concomitant coronary artery disease. The patients were evalueted 1st.3th, 6th, 9th months and annualy bye 12 lead ECG, TTE and as needed Holter monitarization after discharging.RESULTS: There were no complications related to the ablation technique. There were no operative or early postoperative deaths (within in 30 days). Thirteen patients reverted to normal sinus rhythm postoperatively. But, SVT was seen in 3 patients, and they were treated with antiarihtymic drugs. The remaining 9 patients were in AF. The mean follow up period is 9 months. During the follow up period, 16 patients were noted to be in normal sinus rhytm.CONCLUSION: Radiofrequency Ablation is an efficient and useful technique. A good restore rate of normal sinus rhythm and atrial functions can be achieved by radiofrequency ablation tecnique in patients presenting with rheumatic mitral valve disease.