Puberte öncesi (9?10 yaş) çocukların okul içi bedensel aktivite düzeylerinin kalp atım sayısı monitörü, hareket sensörü ve fiziksel aktivite anketleri ile değerlendirilmesi
The investigation with heart rate monitor and accelerometer (RT3) and questionnaires of physical activity levels in school of prepubertal children (9-10 years old)
  1. Tez No: 242072
  2. Yazar: YELİZ ÖZDÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KAMİL ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç; dokuz on yaş çocuklarının okul içinde beden eğitimi dersleri dışındaki hareketliliğini, anketler aracılığı ile spor aktivitelerine katılım durumunu, fiziksel uygunluk konusundaki bilinç düzeylerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir.Yöntem; Antalya İl Merkezinde tam gün eğitim veren ve bulundukları sosyoekonomik mevkii dikkate alınarak 8 okul belirlenmiştir. Bu okullarda 3. ve 4. sınıf öğrencisi yaş ortalamaları 9.54 ± 0.48 olan (75 kız ve 77 erkek) 152 öğrenci araştırma grubunu oluşturmuştur. Her öğrenciye beden eğitimi dersi dışında kalan diğer dört okul günü boyunca sabah ilk ve son ders zili arasında kalan 5,30 saatlik süreyi kapsayan, kalp atım sayısı monitörü ve hareket sayıcı takılmıştır. Her okulun hareket ve kalp atım sayısı algılayıcıları uygulamasından bir hafta öncesinde antropometrik ölçümler (boy, ağırlık, 4 skinfold) ve anket uygulamaları (AA1, AA2) yapılmıştır. Aynı yaş grubunda malzeme yetersizliği nedeniyle çalışma grubunun %20 si (n=29) tam gün ölçüm grubunu oluşturmuştur. Tam gün ölçüm grubuna hareket algılayıcı ve kalp atım sayısı monitörleri dört günlük tatil boyunca sabah 8:30 akşam 9:00 arasında takılmıştır. Öğrencilerin elde edilen verileri toplam okul içi, ders araları (4 ders arası toplam 50 dk) ve öğle arası (60 dk) dikkate alınarak incelenerek hareket miktarlarına göre hafif orta ve zor hareket sınıflarına göre değerlendirilmiş ve gruplar, cinsiyet ve sosyoekonomik düzeylere göre oluşturularak karşılaştırılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar yapılırken normalite testine bağlı olarak (independent ? Samples) T test ya da Mann-Whitney U test kullanılmıştır. Hareket sayıcı, kalp atım sayısı monitörü, anketlerden elde edilen puanlar arasındaki ilişkiler normalite testine göre Sperman ya da Pearson Product Moment korelasyonuyla incelenmiştir. Araştırmamızda kullanılan anketlerimizin geçerlik ve güvenirlik testleri bu çalışma öncesinde yapılmıştır (ICC: 0.92 ve 0.93 ).Sonuç; antropometrik değerler karşılaştırıldığında erkek öğrenciler kız öğrencilerden daha ağır bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to comparatively investigate:(1)Physical activity level of students except for physical education class during the school time;(2)Status of their participating in sports activity and;(3)the level of their awareness in Fitness.Methods; Eight schools which have full day education program in Antalya were determined with their socio-economic level taking into consideration for this study. The subjects participating in this study consist of 3rd and 4th grade students (75 girls, 77 boys). The heart rate monitors (Polar s610i), and the accelerometers (RT3) were wearied on students during the school time from 9.00 am. to 2.30 pm.(5.5 hours) for four school days. Physical education class times were not taken into this study. Anthropometric measurements (height, weight and skin fold measurements) and Physical activity questionnaires (PAQ1, PAQ2) were taken one week before the objective physical activity measurements; heart rate (HR) monitor, and accelerometer measurement were done. Full day Physical activity measurements (from 8:30am. to 9:00pm.) were performed during the sequential 4 off days. Only twenty percent of subjects (n=29) at the same age stage constituted full days research group including physical activity measurement with HR and accelerometer.The total short breaks (50 min.), lunch break (60 min.) were taken into consideration to constitute data including physical activity scores which were clasified as light, moderate and hard activity level. The validity and realibility of PAQ?s were tested before the research application (ICC-0,95). Sperman or Pearson Product Moment Correlation were done accordence with the rusults of normality tests among HR monitor, accelerometer, and PAQ?s scores. Sample T test or Mann-Whitney U test were used accordance with the results of normality tests among group scores(Sosyoeconomic statue and, gender) in each physical activity level.Results; The boys are higher and havier than their female counterparts when the anthropometric measurement were taken into consideration (p0.05). The boys had higher total calorie and activity calorie scores than girls in this study (p>0.05).HSG had higher total calorie and activity?s calorie than LSG (p>0.01).The significant correlation were found among PAQ?s, HR and accelerometer?s scores (p>0.01).