Meme ve/veya over kanserli hastalarda BRCA1 ve BRCA2 genlerinde ilk defa belirlenmiş olan değişimlerin popülasyon taraması.
Population screening of novel changes described in BRCA1 and BRCA2 genes in breast and/or ovarian cancer patients.
  1. Tez No: 242078
  2. Yazar: TUĞBA SEMERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN LÜLECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
BRCA1 ve/veya BRCA2 genlerinin kalıtsal mutasyonlarını taşıyan bireylerin meme ve over kanserleriyle birlikte prostat, kolon, serviks gibi diğer organ kanserlerine de yatkınlığa sahip oldukları bilinmektedir. Daha önce anabilim dalımızda yapılan bir araştırmada yüksek risk grubu 75 meme ya da over kanserli bireyde BRCA1 ve BRCA2'nin tüm kodlayıcı eksonlarında mutasyon analizi DGGE yöntemi ile yapılmıştır. Her iki gende yanlış anlamlı mutasyonlar, polimorfizmler ve intronik bölge değişimlerinin yanı sıra BRCA1 geninde H513L, H816P, S1577Y değişimleri, BRCA2'de S326R, G258P, E2903K ve N2742S değişimleri olmak üzere biyolojik açıdan tam olarak önemi bilinmeyen yedi tane ilk defa görülen mutasyon saptanmıştır. İlk defa tanımlanan bu değişimlerin polimorfizm veya işleve yönelik mutasyon olup olmadığının araştırılması gerektiğinden bu çalışmada, ailesinde herhangi bir kanser öyküsü bulunmayan ve polimorfizm amaçlı araştırmalarda kullanılmış olup saklanan 150 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu DNA'ları kullanılmıştır. Önce bu DNA'ların PCR yöntemiyle amplifikasyonları yapılmış daha sonra DHPLC yöntemiyle tüm değişiklik görülen eksonları taranmış, değişik piklerin görüldüğü örnekler dizi analizine alınmıştır. Yapılan analizlerde her iki gendeki 7 değişimin 150 kontrolün hiçbirinde bulunmadığı görülmüştür. Bunun sonucunda, önceki araştırmada bulunmuş bu mutasyonların Türk toplumunda meme ve over kanseri için yeni bir hastalık yapıcı mutasyon olabileceği varsayılmaktadırYapılan bu araştırma sonucunda hasta bireylere hekimi ile birlikte mutasyon için bilgi ve genetik danışma verilmesi, daha sonra ailedeki erkek/kadın yüksek risk grubundaki bireylerin patojenik mutasyon taşıyıcısı olup olmadıklarının belirlenmesi, alınabilecek önlemler açısından önemlidir. Böylece hasta ya da incelenecek taşıyıcı bireylere yönelik genetik danışma verilebilmesi, dolayısıyla da hastalığın önlenmesine katkı sağlanabilmesi planlanmıştır. Ayrıca bu bulgular, dünyada ilk defa görülen mutasyonlar ile literatüre ve daha sonraki çalışmalara ışık tutması açısından katkı sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
It is known that, BRCA1 and /or BRCA2 genes? mutation carriers have predisposition to breast and ovarian cancers as well as other organ cancers such as prostate, colon, and cervix. In the previous study, which was performed in our department, all coding exons of both genes were screened by DGGE. In addition to various nonsense, missense mutations, polymorphisms, and intronic regions changes, seven novel missense mutations including H513L, H816P, S1517Y in BRCA1 and S326R, G258P, E2903K, N2742S in BRCA2 had been identified. In order to contribute to determine if these unclassified variants are pathogenic, DNA samples of 150 healthy individuals without a known cancer history in the family were screened in this study for these seven novel missense mutations. These DNA samples were recruited from archives of previous polymorphism studies. DNA amplifications were performed by PCR and mutation screenings were done by DHPLC techniques. Peak patterns suggestive of a change in DNA fragment were considered for sequencing analyses. Analyses revealed that none of the 150 DNA samples have any change in the screened seven fragments. As a result, it is assumed that these seven mutations might be novel pathogenic mutations described in Turkish populationIn conclusion, it is crucial that these carriers to be informed about the mutation and provided with appropriate genetic counseling with their physicians and genetic testing should be offered to high risk individuals (men/women) in the family. So that, it would be possible for other family members to have genetic counseling and contribute to disease prevention. On the other hand, these findings would contribute to current literature with the novel findings and shed light on future researches.