Tip 2 diyabetli hastalarda insülin direnci ve beta hücre fonksiyonu ile leptin, grelin, obestatin ve resistin ilişkisi
Relationship among leptin, ghrelin, obestatin and resistin with insulin resistance and beta cell function in type 2 diabetic patients
- Tez No: 242084
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN HALİFEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Diabetes mellitus, insülin sekresyonunda, insülin etkisinde veya her ikisinde bozukluk sonucu ortaya çıkan, hiperglisemi ile karakterize metabolik bir hastalıktır. İnsülin direnci eksojen verilen veya endojen sekrete edilen insüline biyolojik cevabın bozulması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada tip 2 diyabet hastaları ile sağlıklı kişilerde leptin, grelin, obestatin ve resistin hormon düzeylerinin eş zamanlı tespiti, bu hormonların hem birbiriyle hem de insülin direnci ve beta-hücre fonksiyonu ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmaya yeni tanı alan ve henüz antidiyabetik tedaviye başlamayan 32 tip 2 diyabet hastası ile 33 sağlıklı birey alındı. Hasta ve sağlıklı kişilerden gece açlığını takiben alınan kan örneklerinden leptin, grelin, obestatin, resistin, AKŞ ve insülin düzeyleri çalışıldı.Her iki grubun leptin, obestatin ve total grelin düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a group of metabolic diseases characterized by hyperglycemia resulting from defects in insulin secretion, insulin action, or both. İnsülin resistance is defined as disorder of biological response to insülin administrated exogenously or insülin secreted endogenously. The aim of our study was to compare the leptin, ghrelin resistin, obestatin levels in diabetic patients. Also we investigated insulin resistance and beta cell function and their relationship to hormonal leves in diabetic patients and control subjects.Total of 32 newly diagnosed and untreated patients with type 2 diabetes and 33 healthy controls were included in the study. From overnight fasting blood ghrelin, glucose, insülin, leptin, ghrelin, obestatin and resistin levels were measured.There was no significant differences between patient and control groups? leptin, obestatin and total ghrelin levels (p>0.05).