Akut koroner sendromlu hastalarda başvuru anındaki kan glukoz, HsCRP, kardiyak markerlar ile hastane yatış süresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of correlation which is relate ammount of the blood sugar, hs-CRP, cardiac markers, insulin, ddim and bnp the time of hospitalization at the patients who have acute coronary sendrome.
  1. Tez No: 242085
  2. Yazar: SEMİH ERİTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar günümüzde mortalite ve morbiditenin önde gelen nedenlerindendir. Acil servislere sık olarak başvuru sebebidir ve sıklıkla yatarak tedavi görmeyi gerektiren patolojiler arasında yer alır.Çalışmaya Acil Servisimize göğüs ağrısı nedeniyle başvuran ve akut koroner sendrom tanısı alarak kardiyoloji servisine yatışı verilen hastalar alındı. Hastalara parmaktan stickle kan şekeri, BNP, HsCRP, DDIM, troponin, myoglobin, insülin, kreatin kinaz bakıldı. Bu değerler ile hastanede yatış süresi arasındaki ilişki araştırıldı.Akut koroner sendrom ön tanısı ile kardiyoloji servisine yatan 88 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların %29,5 bayan, %70,5 erkekti. Hastaların yaş ortalaması 60,6±12,9/yıldı. En sık başvuru nedeni %93,2 ile göğüs ağrısı ve %45,5 ile terlemeydi. Hastaların ortalama stick kan şekeri 157±75,38 mg/dl'ydi. Acil servisimizde başvuru sonrası ölçülen TnI ortalaması 2,54±6,76 ng/ml, Myoglobin 156,1±153,3 ng/ml, CK-MB 13,4±23 ng/ml, BNP 157±264,77 ng/ml, DDIM 590,1±890,9 ng/ml, HsCRP 11,67±15,4 mg/l, glukoz 139,11±74,3 mg/dl, CK-MB 41,1±46,8 mg/dl olarak belirlendi. Kardiyoloji servisine yatan hastaların %45,5'i STEMI, %39,8'i USAP, %14,8'i NSTEMI tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
A study of correlation which is relate ammount of the blood sugar, hs-CRP, cardiac markers, insulin, DDIM and BNP the time of hospitalization at the patients who have acute coronary sendrome.Cardiovascular diseases are currently the leading causes of morbidity and mortality. They are the common admission for emergency department and ussually necessitate the hospitalization.In this trial patients who came emergency department with chest pain and hospitalized to cardiology clinic with the diagnosis of acute coronary syndrome were included. Blood glucose, BNP, DDIM, troponin, myoglobin, insulin and creatinine kinase were measured by sticks from finger puncture sampling. And hospitalization duration was compared with these parameters.Eighty eight patients hospitaized to cardiology clinic with the diagnosis of ACS were included to study. 29.5% of patients were woman and 70.5% were man and mean age was 60.6±12.9 years of age. The most common symptoms were chest pain (93.2%) and sweating (45.5%). The mean blood glucose level measured from finger puncture by stick was 157±75.38 mg/dl. The mean values of cardiac TnI, Myoglobin, CK-MB, BNP, HsCRP, DDIM, glucose and CK-MB measured from venous blood sample were 2.54±6.76 ng/ml, 156.1±153.3 ng/ml, 13.4±23 ng/ml, 157±264.77 ng/ml, 590.1±890.9 ng/ml, 11.67±15.4 mg/l, 139.11±74.3 mg/dl, and 41.1±46.8 mg/dl respectyively. STEMI, NSTEMI and USAP were diagnosed in 45.5%, 39.8% and 14.8% respectively in cardiology clinics. Mean hospitalization duration was 5.3±2.6/ day.