İç hastalıkları polikliniğine başvuran tip 2 diyabetes mellitus tanısı olan kombine veya monoterapi oral antidiyabetik tedavi kullanan hastaların pankreas beta hücre rezervinin homa-β indeksi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of pancreatic beta cell reserve using homa-β index in patients with type 2 diabetes mellitus who admitted to the internal medicine polyclinic and use combined or monotherapy oral antidiabetic treatment
- Tez No: 830040
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AHBAB, DR. EMRE HOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Diyabetes mellitus, hiperglisemiyle karakterizedir. Patogenezinde insülin direnci ve beta hücre disfonksiyonu çok önemlidir. HOMA-β indeksi beta hücre fonksiyonunu göstermek için kullanılır. Bu çalışmada iç hastalıkları polikliniğine başvuran diyabet tanılı, çeşitli oral antidiyabetik tedavileri kullanan hastaların pankreas beta hücre fonksiyonları arasındaki ilişkiyi HOMA-β indeksi kullanarak göstermeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Tip 2 diyabeti olan ve oral antidiyabetik kullanan 107 hastanın çeşitli laboratuvar parametreleri, demografik özellikleri, HOMA-ß, HOMA-IR indeksleri incelendi. Hastalar kullandıkları tedavi çeşidine göre gruplandırıldı, aralarındaki ilişkiler incelendi. Hastalar diyabet yaşlarına göre gruplara ayrıldı, HOMA-ß indeksi ve diğer parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: 107 hastanın 37'si erkek (%34), 70'i (%66) kadındır. 51'inin (%47) diyabet yaşı 5 yıl ve altındayken, 56'sının (%53) diyabet yaşı 5 yılın üzerindedir. Hepsi metformin tedavisi almaktadır. 41 hasta (%38) yalnızca metformin kullanırken 66 hasta (%62) kombine tedavi kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes mellitus is characterized by hyperglycemia. Insulin resistance and beta cell dysfunction are very important in its pathogenesis. The HOMA-β index is used to indicate beta cell function. In this study, we aimed to investigate the relationship between pancreatic beta cell functions in patients diagnosed with diabetes who applied to the internal medicine outpatient clinic and used various oral antidiabetic treatments, utilizing the HOMA-β index. Materials and methods: Various laboratory parameters, demographic characteristics, HOMA-ß, HOMA-IR indices of 107 patients with type 2 diabetes who were using oral antidiabetic drugs were examined. Patients were grouped according to the type of treatment they were using, and the relationships between them were examined. Patients were divided into groups based on their duration of diabetes, and then compared in terms of the HOMA-ß index and other parameters. Results: Out of the 107 patients, 37 were men (34%) and 70 (66%) were women. While 51 (47%) of them had diabetes for 5 years or less, 56 of them (53%) had diabetes for over 5 years. All of them were receiving metformin treatment. 41 patients (38%) used metformin alone, while 66 patients (62%) used combined therapy.